Facebook'ta bigileriniz çalındı mı? İşte öğrenmenin yolu!

Facebook, Cambridge Analytica skandalından sonra kurallarında önemli değişiklikler yaptı. Kullanıcı verilerinin paylaşılmasıyla birlikte sıkıntılı günler geçiren sosyal ağda şimdi yeni bir özellik devreye girdi. Bu özellik Facebook bilgilerinizin Cambridge Analytica ile paylaşılıp paylaşılmadığını ortaya koyuyor.

ABD'li sosyal medya şirketi Facebook, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, politik seçimlere müdahale etmek amacıyla Cambridge Analytica şirketinin yaklaşık 87 milyon kişinin verilerine uygunsuz bir şekilde ulaşmış olabileceğini duyurmuştu.

NTV'nin haberine göre Facebook üyeleri şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya açılan yeni bir özelliğikullanarak, bilgilerinin Cambridge Analytica'nın eline geçip geçmediğini öğrenebiliyor.

Kullanıcılar, hesaplarına giriş yaptıktan sonra yeni özellikle ilgili iki farklı senaryoyla karşılaşıyor.

"Hesabınızı Koruma" başlığıyla gelen bildirimde, eğer arkadaşlarınızdan biri Cambridge Analytica'nın data topladığı "This is Your Digital Life" soru yarışmasına bağlanmışsa, size uygulamanın engellendiği bilgisi veriliyor.

Ayrıca bazı Facebook bilgilerinizin çalınmış olabileceği, linke tıklayarak ayrıntıları görebileceğiniz uyarısı yapılıyor.

DİĞER GALERİLER