F-35'in 'görünmezlik pelerini' düştü, efsane yalan çıktı! Almanlar açıkladı... Rus Su-57 mi, Amerikan F-35 mi daha güçlü?

Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini almasının ardından yaşanan Türkiye-ABD gerilimi F-35 projesine yansıdı. ABD, S-400 alımı nedeniyle Türkiye'yi F-35 programından çıkardığını duyurmuştu. Yaşanan bu gelişme sonra Alman bir şirket yaptığı açıklamada, F-35'lerin görünmezlik foyasını ortaya çıkardı. Peki ama ABD yapımı F-35 mi, Rus yapımı SU-57 mi daha güçlü? İşte F-35 ve SU-57'nin jetin özellikleri...

RADAR GÖRÜNÜRLÜĞÜ DÜŞÜK DENİYORDU AMA...

F-35 savaş uçağının en büyük özelliği 'stealth' yani radar görünürlüğünün çok düşük olması. Almanya'da bir şirket, F-35 uçaklarını radarda görüntülediğini iddia etti.

Alman şirketin de kullandığı 'Pasif Radar Sistemi' ile F-35'lerin radarda görüntülenebileceği ileri sürülüyor. Hensoldt şirketi, kurduğu sistemle uçakları 150 kilometre boyunca görüntülediğini savunuyor.

Peki F-35'leri yakaladığı iddia edilen 'Pasif Radar Sistemi' nasıl çalışıyor? Yeni nesil bir radar teknolojisi, geleneksel radarlardan farklı olarak, üçüncü kaynaklardan gelen dalgalar üzerinden çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Moskova'da, Rusya lideri Vladimir Putin ile MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı'nın açılışını yapmış ve Su-57 herkes tarafından merak edilmişti. Erdoğan, Su-57 modelini yakından incelerken, akıllara Su-57 özellikleri nelerdir sorusu geldi. Su-57 mi güçlü F-35 mi? Su-57 ve F-35 karşılaştırmasında iki modelin farklı özellikleri ön plana çıkıyor. Rus Hava Kuvvetleri envanterine Su-57'nin bu yıl girmesi bekleniyor. F-35 ise başta programda yer alanlar olmak üzere bir dizi ülkede kullanılıyor.

SU-57 SAVAŞ UÇAĞI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Su-57, daha farklı bir amaç doğrultusunda önemli hava hedeflerini tehdit eden unsurlara karşı hava üstünlüğünü sağlamaya odaklanıyor. Bu yaklaşımın bir parçası olarak Su-57'nin F-35 gibi gizlilik özelliklerinin bazılarına ihtiyacı bulunmuyor. Rus hava savaşı doktrini, kendi görünmez uçaklarını uçurmaktan ziyade, havadaki görünmez uçakların karşılanmasına dayanıyor.

DİĞER GALERİLER