Eğer telefonunuzun duvar kağıdını siyah yaparsanız... Çok şaşıracaksınız

Artık akıllı telefonlar hayatlarımızın vazgeçilmez parçası haline geldi... İletişimimizi sağlıyoruz, sosyalleşiyoruz, para gönderiyoruz, fatura ödüyoruz, yol buluyoruz ve nicesi... Kullanım alanı bu kadar yaygın olunca ortaya şarj sıkıntısı çıkıyor. Her ne kadar üreticiler pil kapasitelerini yükseltip, yazılımla optimize etseler de tüketicilerin şarj konusunda sıkıntıları var. Peki bizler şarj tüketimini minimum seviyede tutmak için ne yapabiliriz?

Mobil cihazların ekranı, kullanım süresini yani şarjı da etkiler. İşin içinde yüksek nit değeri, piksel yoğunluğu gibi birçok nokta var. Peki kullanılan duvar kağıdının pil ömrüne etkisi olabilir mi?

Uzun zamandır mobil dünyada söylenen bir mit var. Siyah veya koyu renge sahip olan duvar kağıtlarının, renkli duvar kağıtlarına göre kullanım süresini uzattığı belirtilir. Diğer bir deyişle güç tasarrufu sağlar. Bu efsaneye biraz daha yakından bakalım.

Aslında tüm her şey cihazdaki ekran türüne bağlı. Birçok telefonda LCD ekranlar var ve siyah duvar kağıdı efsanesi de teknik olarak LCD'lerde işe yaramıyor.

Çünkü kristallerin arkasında yer alan bir ışık kaynağı var ve siyah renk için de ışık gerekiyor.

OLED ve AMOLED ekranlarda ise durum daha farklı. Renkler için diyotlardan geçiş işlemi söz konusu ve siyahlar için ışık gerekmiyor.

DİĞER GALERİLER