Bu yiyecekler beyni geliştiriyor! İşte beynimize iyi gelen besinler

Her gün tükettiğimiz besinlerin birbirinden farklı birçok özelliği var. Kimi besinler kalbe iyi gelirken, kimisi ise beynimizi güçlendiriyor. Beslenme uzmanları hangi besinin neye iyi geldiğine mutlaka önem verilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. Peki hangi besinler beynimize iyi geliyor? Beynimize iyi gelen gıdalar nelerdir? İşte o liste...

Çocukluk yılları, beyin gelişimi için en kritik dönemdir. Bu dönemde çocukların yedikleri tüm yiyecekler odak ve bilişsel becerilerini etkiler. Peki, sizin çocuğunuz gün boyu enerjik kalmasını sağlayacak ve gelecekte de beyin gelişimini desteklemeye yardımcı olan besinleri yeterince tüketiyor mu?

Beslenme ve Diyet Uzmanı çocukların zihinsel gelişimi için beslenme düzenlerinde olması gereken 5 olmazsa olmaz besini sıraladı

1. Yumurta
Yumurta, protein oranı yüksek besinlerden birisidir. Yumurta gibi yüksek proteinli (kolin, omega-3, lutein ve çinko içerir.) bir besin tüketmek, çocukların daha iyi konsantre olmasına yardım eder.

2. Yeşil Yapraklı Sebzeler
Çocukların beslenme programlarında yeşil yapraklı sebzelerin mutlaka yer alması gerekir. Özellikle folat ve birçok vitaminle dolu ıspanak, lahana ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, ileriki yaşlarda oluşabilecek birçok hastalığın önlenmesi için oldukça önemlidir.

3. Balık
Beyinsel gelişim için önemli besinlerden birisi de balıktır. Özellikle yağlı balıklar en iyi omega-3 kaynaklarıdır. Beyni bilişsel gerileme ve hafıza kaybına karşı korur.

DİĞER GALERİLER