Böbrek taşının nedeni obezite!

Beslenme değişiklikleri, doğuştan ya da sonradan edinilen çeşitli hastalıklar ve genetik faktörler böbrek taşının oluşumunu tetikliyor. Bu taşlar, idrardaki mineral veya asit tuzlarının kristalize olmasıyla oluşuyor.

Çoğu zaman hastalarda dayanılmaz ağrılara neden oluyor. Hayatı olumsuz etkiliyor. Kimi taşlar, idrar yoluyla sorunsuz bir şekilde vücuttan atılırken, kimisi idrar kanalına ya da mesaneye takılı kalıyor.

İşte tüm sorun da burada başlıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Bedir, bu hastalıkla ilgili önemli bilgiler veriyor.

ZARAR VEREBİLİR...

Böbrek taşları, sağlıklı insanlar tarafından her gün sorunsuz bir şekilde vücuttan atılıyor. Prof. Dr. Bedir, böbrekteki taşların tedavi edilmemesi halinde zaman içerisinde böbreklere zarar verebileceğini söylüyor.

Kendiliğinden vücut dışına atılan taşların mutlaka incelenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Bedir, "Kendiliğinden düşen ya da tedavi ile vücut dışına alınan taşlar, mutlaka analize gönderilmelidir. Çünkü taşın mineral yapısı bilinirse hastaya ona göre tedavi planlanabilir ve yeniden taş oluşmaması için önlemler alınabilir" diyor.

DİĞER GALERİLER