İkinci el araba almanın ipuçları

İkinci el bir araba alma süreci oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bir araba almak istediğinizi etrafınızla paylaştığınız andan itibaren her kafadan bir ses çıkar, birbirine tam zıt yorumlar, durumu daha da zorlaştırır. Özellikle de ilk arabanızı alıyorsanız, dikkate alınması gereken yüzlerce şey var gibi gelebilir. Kendiniz için en doğru aracı seçerken dikkate almanız gereken birçok faktör olsa da, nihayet o aracı bulduğunuzda fiziksel bir muayeneden geçirmeniz gerekecektir.

Aracı görmeye gittiniz,

Tekeri ayağınızla şöyle bir yokladınız ve hatta elinizi çenenize götürüp düşüncelere daldınız. Şimdi ne olacak? İkinci el bir araç hakkında bilgi edinmek için dedektif olmaya gerek yok, zekice bazı incelemeler yapmak size araçla ilgili çok şey söyleyebilir. İşte ikinci el bir arabayı incelerken dikkat etmeniz gerekenler:

Otomobili incelemek için

Mutlaka aydınlık bir hava seçin. Nasıl ki aracın fotoğrafını çekmek için gece uygun değilse, yağışlı havalar da arabayı görmek için uygun değiller. Çünkü çoğu satıcı zaten arabayı size göstermeden önce cilalamış olacaktır ve yağmur damlaları da birçok çiziği ve pası çok güzel gizleyecektir.

Yalnız gitmeyin

Aracı incelemeye tercihen arabalardan anlayan bir arkadaşınızla gitmeniz daha avantajlı olacaktır. Hem ikinci bir göz olarak, hem de arabadan çok hoşlanırsanız göremeyebileceklerinizi arkadaşınız görebilir.

Servis kayıtları

Servis ve bakım kayıtlarını mutlaka sormanızda yarar var, eğer bu kayıtlar yoksa aracın bakımlarının keyfe keder yapıldığını varsayabilirsiniz.

DİĞER GALERİLER