Aleyna Tilki'nin kardeşi Ayça Tilki sanat dünyasına atılıyor! İşte Aleyna Tilki'nin kardeşi Ayça Tilki'nin ilk projeleri

Gerek şarkılarıyla gündemden düşmeyen, gerekse magazin dünyasındaki sansasyonel haberlerle çok konuşulan Aleyna Tilki'den sonra bir Tilki rüzgarı daha sırada... Ablası, şarkıcı Aleyna Tilki'nin ardından parlama sırası şimdi küçük kardeş Ayça Tilki'de. Daha 14 yaşında olan Ayça Tilki kişisel gelişim üzerine bir kitap ve senaryolar yazıyor. Ayça Tilki'nin ilk filmi 'Masal Şatosu: Sihirli Davet' cuma günü vizyona girecek. Ayça Tilki kardeşlerin evdeki ilişkisini, yakında ablası Aleyna Tilki'yle yapacağı düeti ve genç yaşta başlayan şöhret yolculuğunu anlattı...

Son yılların en çok konuşulan şarkıcısı Aleyna Tilki'nin küçük kardeşi Ayça Tilki, Hürriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. İşte Ayça Tilki'nin çok konuşulacak açıklamaları...

* Ablan Aleyna Tilki dünya starı olmak istediğini söylüyor. Sen de şimdi bir film projesiyle karşımızdasın. Senin de öyle iddiaların var mı?

- Benim daha farklı hayallerim var. Yazı yazmayı seviyorum. Ablamın son şarkısı 'Nasıl Aşkta?'nın sözlerinin bir kısmını yazdım. Bir kitap ve bir film senaryom da var. Onları yayımlatmak ve o işi büyütmek istiyorum.

* Ne zamandır yazıyorsun?

- Ablam 'Şeker Portakalı'nı okuduktan sonra yazmaya başlamıştı. Bana da tavsiye etti, kendimi hazır hissettiğimde okudum ve ben de yazmaya başladım. O kitap bizim hayatımızın dönüm noktası.

* Hangi konularda yazıyorsun?

- Bir kişisel gelişim kitabı, bir çocuk kitabı, bir de senaryom var. Bir de roman yazıyorum.

* Bu yaşta kişisel gelişim üzerine ne yazmış olabilirsin?

- Hayata bakış açımı anlattım.

* 14 yaşında hayata bakışın nedir?

- Benim kalbim kin tutamıyor. İnsanlardan nefret edemiyorum. Biri hatalıysa bile önce nedenlerini soruyorum. İnsanlar da bilmeden başkalarını yargılamasın istiyorum. Her şeyin sevgiyle kazanılacağına inanıyorum. Kişisel gelişim kitabım tam da bunu anlatıyor. Romanım bir kızın hikâyesi olacak. Empati kurmayı çok seviyorum. Empati yapmak, bana göre karşımdaki kişiyi olduğu gibi anlamaktır. Bu şekilde düşünerek bir karakter oluşturdum. Senaryom da, şizofreniye bakış açımı anlatıyor.

* Şizofreniye bakış açın mı?

- Evet, şizofreni olmak bazen ayrıcalık gibi geliyor.

Şu an rengim mavi

* Neden?

- Düşünsene, hiç kimsenin göremediği şeyleri görüyorsun. Bazen çok ürkütücü ama çok da özel. Öyle birini tanımıyorum ama tanımayı isterdim. Bu sebeple böyle bir konuyu ele aldım. Film senaryomda da vurgum, mavi renk. Dönem dönem ruhumu bağdaştırdığım renkler oluyor. Şu an rengim mavi gibi geliyor. Gökyüzüne bakınca rahat hissediyorum.

* Bu yaşta biri için biraz ilginç bir kızsın.

- Arkadaşlarım da zaten beni hep ürkütücü buluyor (gülüyor).

* Sana neler ilham veriyor?

- Hayat! Genelde yalnız oturmayı tercih ediyorum. Okulda insanları gözlemleyip sorguluyorum. Bazen renkleri, bazen sevdiğim insanların kokularını düşünerek yazıyorum.

* Gelecekle ilgili hayalin ne?

- Geleceği düşünmeden, yaşımı yaşamak istiyorum. Bazen kendimi suçlu hissediyorum. Ablamı seven insanlar beni de çok seviyor. Beni tanımadan kalplerini açıyorlar. O değeri hak etmek için oyunculuğu ve yazmayı birlikte götürerek elimden geleni yapacağım.

Sevgilisini sevmediysem tekmeyi geçiririm

* Kolyelerim hep kilit ve anahtar şeklinde. Karakterimi sembolize ediyorlar. İrademin anahtarı bir tek bende var.
* Küçüklüğümde ablamın sevgilileri benden çok çekmişti. Sevmediysem ablamın görmediği yerde tekmeyi geçirirdim. Şimdi de öyle biri hayatına girse müdahale ederim.
* Soyadımla küçükken çok dalga geçiyorlardı. Artık alıştılar. Ablama 'Aleyna Baba' diyorlardı, şimdi bana da 'Ayça Baba' demeye başladılar. Bizim Babalar Günümüzü kutluyorlar.

Düetimiz geliyor, rap söyleyeceğim

* 'Masal Şatosu: Sihirli Davet' filmine nasıl dahil oldun?
- Yapımcı Samsun Demir anneme filmden bahsetmiş. İçinde masal kahramanlarının olduğu bir film fikri beni çok heyecanlandırdı. Film, masal kahramanlarını kurtarmak için 'Kara Kraliçe'ye karşı verilen mücadeleyi anlatıyor. Benim canlandırdığım karakter 'Deniz'; sakin ve cool bir karakter. Ben de öyleyimdir.

* Ablan Aleyna Tilki olduğu için filmde oynadığını düşünenler olacaktır.
- Ablamla Vine'da da paylaşımlar yapıyorduk. O zamanlar da film teklifleri geliyordu. Şimdi de katkısı varsa teşekkür ederim, benim için iyi oldu.

* Senin ablan kadar sivri açıklamaların yok sanırım...
- Bir keresinde, "Gelecekte ablan hariç hangi ünlü olmak istersin" diye sormuşlardı; "Gelecekteki ben olmak isterim" demiştim. Onun dışında hiç büyük konuşmadım.

* Birlikte şarkı söyleyecek misiniz?
- Bu sene bitmeden düet yapacağız. Şarkının bir bölümünde rap söyleyeceğim. Sözlerin yüzde 80'ini ben yazdım.

Ruhumun bilge birinden çıkarak bana geldiğine inanıyorum

* Erken yaşta tanındın. Bu sana nasıl hissettiriyor?
- Kendime bu doğum günüm için bir mesaj yazmıştım. Ruhumun bana dokuz yaşımda verdiği bir söz vardı.

* Ruhunun mu?
- Evet. Onun değişik mesajlarını rüyalarımda görürdüm. Ruhum bana, "Ben 100'üncü yılıma girdiğimde karakterini bulacaksın" demişti. Ben 14 yaşıma girdiğim an, ruhum da 100'üncü yaşını dolduruyor. Ben de karakterimi görebileceğim.

* Reenkarnasyona mı inanıyorsun?
- Evet, ruhumun tam düşünce yapıma sahip olmasa da bilge birinden çıkarak bana geldiğine inanıyorum.

* Nerede okuyorsun?
- Liseye geçtim. Saint Joseph Lisesi'ne gitmeyi düşünüyorum.

* Çok arkadaşın var mı?
- Sadece ablam için iyi davrananlar oluyor. Bu yüzden az ama gerçek arkadaşım olması önemli.

* Okulda kötü şeyler yaşadığın oluyor mu?
- Ortaokulda çok şey yaşadım. Bir gün bir sürü kişi peşimden koştu. Bir yerde yakaladılar. Öğretmen gördü ve beni korudu. Sanırım tanınıyorum diye bazı kızlar çok kıskançtı. Meğer sevdikleri çocuk beni seviyormuş. Ben tanımıyordum bile.

* Psikolojik destek alıyor musun?
- Kendi kendime yetiyorum.

Evde ablam sürekli şarkı söyler, biz de kendimizi kaptırıp her saniye dans ederiz

* Nasıl bir evde yaşıyorsun?

- Evden müzik ve dans eksik olmaz. Ablam sürekli şarkı söyler. Biz de kendimizi kaptırıp her saniye dans ederiz. Modumuza göre müzik tarzımız değişse de asla durmuyoruz.

* Evde birlikte oyunlar oynadığın ablan bir anda Türkiye'nin starı oldu. Son birkaç yılda neler yaşadın?

- Gurur vericiydi. Ablam küçükken koltukların üzerine çıkıp sanki karşısında seyirci varmış gibi şarkılar söylerdi. Çok tatlıydı. Hayali gerçek oldu. Onun adına çok mutlu oldum.

* Herkesin star olarak gördüğü bir ablayla yaşamak nasıl bir şey?

- Çok iyi anlaşıyoruz. Konserlere gittiğinde onu özlüyorum, bekleyişte olmak bile hoşuma gidiyor.

DİĞER GALERİLER