Bugünkü
Takvim

SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Ne kadar zam gelecek?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ne kadar zam alacak? Emeklilerin kafalarında şu sıralar en çok bu konu yer alıyor. Ocak ayı zammını açıklanacak enflasyon oranı belirleyecek. Merkez'in enflasyın tahminlerini yüksek tutması, emeklilerinin merakını daha çok arttırdı. Peki emekli maaşı zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Temmuz ayı zammı ve bayram ikramiyelerle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzleri gülerken, gözler Ocak ayı zammına çevirilmiş durumda. Enflasyon oranlarının tahmini ile emekli maaşı zamları daha çok merak edilmeye başladı. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli ne kadar zam alacak?

Emekli maaşına zam ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Emekliye yapılacak Ocak zammı ile ilgili detaylar netleşmeye başlarken milyonlarca emekli de Ocak'ta yapılacak zam miktarının detaylarını merak ediyor ve araştırıyor. Her dönem yılın ilk ve ikinci yarısındaki enflasyon detayları göz önüne alınarak yapılan emekli zamları için enflasyon detayları da belli olmaya başladı. 2018 yılı Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre, enflasyon tahminleri yüzde 19.61 olarak tahmin ediliyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre 2018 yılı toplamında 19.61 olarak öngörüldü. Bu duruma göre 2018 yılının ikinci yarısındaki enflasyon tahmini ise 9.56 olarak gerçekleşecek. Peki bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları ne kadar olacak? Ne kadar zam alacak?

Ocak zammının enflasyon tahmininin 9.56 olarak belirtilmesine rağmen bu oranların değişkenlik göstermesi nedeniyle kesin rakamlar 3 Ocak'ta belli olacak. Ancak tahmini rakamlar göre ufak ufak ayrıntılar belli olmaya başladı.

Eğer beklenti anketinin tahminleri gerçekleşirse SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşında 97.74 lira ile 467.96 lira arasında artış yaşanacak.Şu anda en düşük emekli aylığı bin 21 lira 39 kuruş seviyesinde bulunmakta. Bu maaş yüzde 9.56 oranındaki zamla bin 119 lira 3 kuruşa yükselecek.