Vav TV İzle

Enflasyonda gıda terörü! Enflasyonun sebebi şişirilen gıda fiyatları!

Sebze ve meyvedeki fahiş kâr hırsı enflasyonu da vurdu. Üreticiden markete gelirken yüzde 500'ü bulan fiyat farkının etkisiyle TÜFE % 1.06 artarken, gıda enflasyonu % 6.4 oldu. Gıdada yıllık artış % 30'u geçti.

ÇEKİRDEK ENFLASYON GERİLEDİ
Ocakta aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup yüzde 7.95 ile giyim ve ayakkabı oldu. Gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükselen enflasyona rağmen, ana gösterge olan çekirdek enflasyon yüzde 20.15'ten 19.55'e inerek 5 ayın dibine geriledi.

KALICI DÜŞÜŞ AĞUSTOS AYINDA
Ekonomistler, enflasyonun ocakta yükselmesinde özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artışın etkili olduğu görüşünde. Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, enflasyonda kalıcı düşüşün ağustos ayından itibaren gerçekleşebileceğini söyledi.

ENFLASYONU BOZUYOR

TÜİK SEPETİ GÜNCELLENDİ
TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon sepeti ve madde ağırlıklarını güncelledi. Buna göre, sepette en büyük paya sahip olan gıda ve alkolsüz içecekler ile konutun ağırlığı artarken, ulaştırmanın ağırlığı azaldı.

Enflasyon sepeti bu yıl, 418 madde, 895 madde çeşidini kapsayacak. Sepette 28 bin 711 işyeri ve 4 bin 274 konuttan her ay 544 bin 256 fiyat derlenecek. Enflasyon sepetine hazır et yemekleri, konserve balık, hazır sütlü tatlılar, dereotu, nane, roka, tere, fındık ezmesi, çocuk elbisesi, evcil hayvanlar için gıda harcamaları, saat ve kadın çantası girerken, anaokulu ücreti çıkarıldı.