İşte enflasyonla mücadele kapsamında indirimli ürünler listesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyonla mücadele programını açıkladı. Enflasyonlar mücadele kapsamında birçok ürün indirimli olacak. Vatandaş 50 indirimli ürünü merak ederken, enflasyon sepetinde de indirime gidildi ve 407 ürünün fiyatında indirim yapıldı. Peki enflasyonla mücadele kapsamında indirimli ürünler hangileri? İşte kalem kalem indirimli ürünler listesi...

İşte enflasyonla mücadele kapsamında indirimli ürünler listesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nda yaptığı konuşmada indirim kampanyasında enflasyon sepetindeki tüm markaların ve tüm kalemlerin bulunduğunu söyledi. TÜİK'in internet sitesine göre şubat ayında güncellenen enflasyon sepetinde 407 madde yer alıyor. İşte o kalemler:

İşte enflasyonla mücadele kapsamında indirimli ürünler listesi

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'na katılan firmalar yıl başına kadar asgari yüzde 10 indirim uygulayacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Firmalarla, iş dünyası temsilcileriyle birebir görüşmeler yaptık, destek aldık, tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim yapmaları ve yıl sonuna kadar sürdürmeleri için anlaştık" dedi.

Et ve Süt Kurumu (ESK) 10 üründe, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) 14 üründe yüzde 10 indirim yaptı. Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) pirinci yüzde 20-40 indirimle satmaya devam edeceğini, Çay-kur önümüzdeki dönemde zam yapmayacağını duyurdu. Tüm zincir mağazalar 50 üründe 2 ay boyunca yüzde 10 indirim yapacaklarını açıkladı.

İşte enflasyonla mücadele kapsamında indirimli ürünler listesi

Bakan Albayrak, indirim kampanyasında enflasyon sepetindeki tüm markaların ve tüm kalemlerin bulunduğunu söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) internet sitesine göre şubat ayında güncellenen enflasyon sepetinde 407 madde yer alıyor. Bu maddeler arasında taze meyve-sebze, futbol maçına giriş ücreti, LPG-tüp gaz, otopark ücreti, altın fiyatları, kira ve benzin de yer alıyor.

İşte enflasyonla mücadele kapsamında indirimli ürünler listesi

EN FAZLA 44 ÜRÜNÜN FİYATI ARTMIŞTI

Yıllık fiyat artışlarına bakıldığında fiyatı en fazla artan ve dolayısı ile indirimin en çok hissedileceği 44 ürün olduğu görülüyor. Fiyatı yüzde 100'ü aşan ürünlerin başında yüzde 192 artış ile uçak biletinin geldiği görülüyor. Benzin fiyatlarının artması ile havayolu şirketlerinin fiyat artışına gitmeleri bu durumu anlaşılır kılsa da bu kadar yüksek fiyat tırmanışı dikkat çekiyor. İkinci sırada karpuz geliyor, karpuzda yıllık zam yüzde 119 düzeyinde. Yine fiyatı döviz kuruna bağlı olan kombi ve ardından gelen domates de fiyatını katlayan ürünlerden. Yıllık fiyat artış hızı yüzde 50 ile 100 arasında bulunanların lideri ise yazım ve çizim kağıtları oldu. Çocukların resim defterleri ve normal A4 kağıtlardaki bu artış zaten bir süredir gündemdeydi. gıda ürünlerinden salatalık, salça, soğan, kavun, bebek maması, patates, üzüm, patlıcan, yumurta, biber ve şeftalide yıllık zam yüzde 50'nin üstünde oldu.

İşte enflasyonla mücadele kapsamında indirimli ürünler listesi

Vatandaşın en çok kullandığı otomobil fiyatları yüzde 61 tırmanırken, çamaşır makinesi, ocak fırın, masa sandalye, elektrikli ev aletlerinde ise vatandaşın cebinden çıkan para yüzde 60 ile 80 arasında yükseldi. Buzdolabı, kanepe, sehpa, perde, bulaşık makinesinde artışların yüksek olması vatandaşın enflasyonu daha yüksek hissetmesini sağladı.

İşte enflasyon sepetinde yer alan maddeler:

DİĞER GALERİLER