Ülke bayrakları ve anlamları

Türkiye Her bayrağın bir hikayesi, ülkesine kattığı manevi bir değeri var. İşte anlamlarıyla ülke bayrakları. Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti`nin ulusal bayrağıdır. 1982 Anayasasının 3. maddesine göre, "şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır." Kırmızı rengin tonu Pantone 186 veya RGB (227, 10, 23) olarak tayin edilmiştir. Savaşta şehitlerimizin kanlarından ufak bir göl oluşur. Bu, bayraktaki kırmızıyı temsil eder. Bunun yüzeyine vuran ay ve yıldız yansıması da, bayramığımızdaki ay ve yıldızı temsil eder.
Almanya Her bayrağın bir hikayesi, ülkesine kattığı manevi bir değeri var. İşte anlamlarıyla ülke bayrakları. Renklerindeki siyah sarı ve kırmızıyı Napolyon zamanındaki savaşlarda Alman askerlerinin kullandığı üniforma renklerinden alındığı söylenir. Dizayn olarak 1831 yılında ilk olarak düşünülmüş ve ardından 1919 yılında imparatorluktan cumhuriyete geçişte resmi olarak kabul edilmiştir.1949 yılında Doğu ve Batı Almanya ikiye olarak ayrılınca bayraklarda değişiklikler olmuş olmasına rağmen 1990 yılında tekrar ilk orijinal haline dönmüştür
Fransa Her bayrağın bir hikayesi, ülkesine kattığı manevi bir değeri var. İşte anlamlarıyla ülke bayrakları. Renklerindeki mavinin özgürlüğü, beyazın eşitliği, kırmızının ise birliği temsil ettiği söylenmekle birlikte orijinal olarak mavi-kırmızının, Paris`in renkleri olduğu ve beyazın da Bourbon Sarayı`nı temsil ettiği belirtilmektedir.
İtalya Her bayrağın bir hikayesi, ülkesine kattığı manevi bir değeri var. İşte anlamlarıyla ülke bayrakları. Şu anda kullanılan dikey yeşil beyaz ve kırmızı renkleri ilk olarak Napolyon tasarlamıştır.Yeşil renk, Napolyon`un en sevdiği renkmiş. hatta derler ki, o yillardaki lombarda lejyonu`nun renkleriymis bunlar.. 1796`da bu renkler yatay şeklindeymiş, 1798`de dikey hale getirilmişler, 1814 yilinda Napolyon`un çöküşü ile bu bayrak kullanılmamaya başlanmış olsa da 1861 senesinde yeni krallık ile birlikte tekrar kullanılmaya başlanmış.
Yunanistan Her bayrağın bir hikayesi, ülkesine kattığı manevi bir değeri var. İşte anlamlarıyla ülke bayrakları. Mavi rengi, deniz ve gök renginden alıyor.Rüzgarlı bir havada bayraklarına baktıkları zaman Ege Denizi`nin dalgalanmasını hissediyorlarmış.Yat ay 9 çizgiyse, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Osmanlılar`dan istedikleri 9 isteğe bağlıyorlar. Sol üst köşedeki haç işaretiyse Ortodoks kilisesini ve bu Ortodoks kilisesinin Yunan milleti üzerindeki etkinliğini ifade ediyormuş.
DİĞER GALERİLER