Nollywood'a hoşgeldiniz!

Nijerya film endüstrisinin Hollywood ve Bollywood'dan sonra dünyada 3. sırada olduğunu biliyor muydunuz? İşte sizlere Hollywood stüdyolarını aratmayacak müthiş makyaj çalışmaları. Nollywood'a hoşgeldiniz...

"Nollywood" tamamen batılı gazeteciler tarafından yaratılmış, sansasyonel bir kod isim. İlk kez 2002'de New York Times yazarı Matt Steinglass tarafından kullanıldı. Ama kısa sürede tuttu. Nijeryalılar bile sinemalarına Nollywood demeye başladı. Kelime insanda Hollywood taklidi bir şey hissi uyandırıyor. Oysa Nollywood'un Hollywood'la uzaktan yakından alakası yok.

Nijerya'da 1960'lı yıllardan beri sinema filmi çekiliyor. Ancak o yıllarda yönetmenler batılı normlarda, iyi işler yapmaya çalıştığından filmler çok pahalıya mal oluyordu ve bu yüzden sinema gelişmedi. Ta ki, dijital teknoloji Afrika'ya adım atıncaya kadar.

1990'ların başında Nijerya'da suç oranı hızla artıyordu ve ciddi güvenlik sorunları vardı. İnsanlar hava karardıktan sonra sokağa çıkmaya korktuğu için filmleri evde videodan izliyorlardı. Ama Batı veya Hint filmlerini. Bu filmler de Afrikalılara pek bir şey anlatmıyordu.

Burada devreye Nijeryalıların girişimciliği ve dijital teknolojinin nimetleri girdi. Eline bir dijital kamera geçiren herkes yönetmenliğe soyundu. Filmler 10 günde tamamlanıyor, sadece 10-15 bin dolara mal ediliyordu.

DİĞER GALERİLER