NASA'dan korkutan paylaşım! Değişimi gözler önüne serdi

NASA tarafından yayınlanan uydu fotoğrafları, ABD'nin satın almak istediği Grönland'daki değişimi bir kez daha gösterdi. 50 yıllık değişim tek kare ile gösterilirken, buzullarda yaşanan erimenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği tahmin ediliyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Grönland'deki buzul erimesinin ne boyuta ulaştığını bölgenin 50 yıllık değişimine aynı karede yer vererek gözler önüne serdi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ADASI GRÖNLAND NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?
Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump'ın yardımcılarıyla yaptığı görüşmelerde Grönland'i satın alma konusunu gündeme getirdiği iddiası ile Başkan bir kez daha sosyal medyanın gündemini belirledi.

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal Trump'ın pek çok defa danışmanlarına ABD'nin Grönland'i alıp alamayacağını sorduğunu, Grönland'ın zengin kaynaklarının ve jeopolitik öneminin bahsi geçtiğinde ilgiyle dinlediğini yazdı.

TRUMP'A YANIT
Grönland'dan Trump'a yanıt gecikmedi. Danimarka'ya bağlı özerk yönetimden yabancı basına yapılan açıklamada, ABD'yle iyi bir iş birliklerinin olduğu vurgusu yapıldı.

"Elbette Grönland satılık değil" denilen açıklamada, iddiaların resmi bir arka planının bulunmaması gerekçe gösterilerek konuya ilişkin başka bir yorumda bulunulmayacağı belirtildi.

ABD'den henüz bu iddia ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Ancak bu iddia doğrulanırsa Trump bu adaya talip olan ilk ABD Başkanı olmayacak.

DİĞER GALERİLER