İşte Suriye operasyonunun şifreleri

OPERASYONUN ŞİFRELERİ

ABD, Suriye'de kimyasal hedefleri havadan vurdu. İngiltere ve Fransa'nın da katıldığı operasyonda dikkat çeken ayrıntılar var.

Harekat neden sınırlıydı, rejim neden direk hedef alınmadı, rejimin kimyasal silahları bitti mi, asıl mesaj kimeydi? Taha Dağlı bu soruları cevapladı.

"SINIRLI OPERASYON" NE DEMEK?
Pentagon operasyonun sınırlı olduğunu duyurdu. Bu şu anlama geliyor: Belirlenen hedefler vuruldu ve operasyon tamamlandı. Bundan sonrası için yeni harekat planlanmıyor. Ancak Pentagon eğer Esad rejimi yeniden kimyasal silah kullanırsa, o zaman tekrar saldırı yapılacağını söylüyor.

ABD TAM OLARAK NE YAPTI?

Operasyonda sadece kimyasal silah hedefleri vuruldu. Rejime dokunulmadı. Esad'ın elindeki kimyasal silahlara yönelik bir saldırı oldu. Ama rejim Suriye'de sadece kimyasal silah kullanmıyor. Sadece, rejimin elindeki silahlardan birine yönelik eylem yapılmış oldu.

ESAD YİNE KİMYASAL SİLAH KULLANABİLİR Mİ?

Saldırıda 16 hedef vuruldu. Esad rejimi direk hedef alınmadı. Şam'da kimyasal silah depoları ve kimyasal silah üretim merkezleri vuruldu. Ama Şam'daki Başkanlık Sarayı vurulmadı. Diğer şehirlerde de silah depolarının bulunduğu havaalanları ve karargahlar ya da binalar bombalandı. Operasyon öncesi jetler, helikopter ve hatta belki de ağır silahlar, hedef alınması muhtemel üslerden taşındı. Ama yine de iki önemli araştırma merkezi vuruldu. Bu iki yer, rejimin kimyasal silah üretimi yaptığı yerlerdendi. O nedenle rejimin kimyasal silah stoklarının belli ölçüde azaldığı tahmin ediliyor. Bundan sonra rejimin, kısa vadede kimyasal saldırı deneyemeyeceği konuşuluyor.

DİĞER GALERİLER