Dünyayı böyle kandırdılar

1930 yılında Brezilya'da çekilen bu fotoğraf Darwin'in Evrim teorisindeki kayıp link mi yoksa sadece o dönem gündem yaratmak için yapılan bir makyaj hilesi mi? Brezilya'da bir ormanda bulunduğu iddia edilen 'maymun adam' kocaman dudakları ve değişik burnuyla o dönemin Hollandalı gazetecileri tarafından fotoğraflandı. İlk fotoğrafta 'maymun adam' diye tabir ettikleri değişik türle birlikte fotoğraf çekilen Het Leven gazetesine 1937 yılında bu fotoğrafları bastı.

İlerleyen yıllarda çok sayıda zooloji ve antropoloji uzmanı konunun uzmanı gözlemcilerle birlikte fotoğrafları mercek altına aldı. Uzmanlar fotoğraflarda protez makyaj olabileceğine dair ipuçları yakaladı.

Fotoğrafları inceleyenler maymun adamın saçlarının kahküllü olmasına ve böylese makyaj hilelerinin de gizlenmeye çalışıldığına dikkat çekti.

Uzmanlar fotoğraflarda dünyayı değiştirecek bilimsel bir buluştan çok o yılların koşullarında yapılmış fazla gelişmemiş makyaj hileleri olduğu konusunda ortak kanaate vardı.

Kimliği belirsiz olan fotoğrafçının, inşaat sürecini takip etmek için haber ajanslarından gönderilen fotomuhabirlerden biri olduğu düşünülüyor. Bir ara bu fotoğrafı çeken kişinin Charles Ebbets olduğu düşünülmüş, ancak daha sonra çekildiği anda bölgede birden fazla fotoğrafçının olduğu belli olmuştu. Fotoğrafın haklarına sahip olan Corbis İmaj'dan tarihçi Ken Johnston, "Bu fotoğraf, Rockefeller tarafından reklam amaçlı çekilmişti. İşçiler gerçekti ancak o pozu vermeleri söylenmiş ve onlarca fotoğrafçı çağrılmıştı" dedi.

DİĞER GALERİLER