Dünyanın En Önemli Derbileri

Futbol literatüründe derbinin karşılığı aynı şehirde kurulmuş takımların birbirleriyle yaptıkları maçları tanımlar. Gelişen futbol endüstrisi bazı maçları aynı şehrin takımları olmasalar bile bu kategoriye sokmuştur. Real Madrid - FC Barcelona: Nam-ı diğer “el clasico”. Biri İspanya’nın başkentinin takımı, diğeri ise özgürlüğünü elde etmek için yıllarca mücadele vermiş ve hala bu mücadelesine devam eden Katalan halkının göz bebeği. La Liga’nın tarihinde en çok kupa kazanan bu iki takımın maçları sadece futbol maçı olarak görülmez iki takım taraftarı arasında. Hem büyük ekonomik güce sahip olmaları hem de siyasi yönü düşünülünce dünya Derbileri arasında bu iki takım arasındaki maçlar ilk sıraya yerleşiyor. En önemli özelliklerinden biri de bu iki takımın kadrosunda yer alan dünyanın en önemli yıldızlarının güç gösterisine sahne olmasıdır.

Boca Juniors - River Plate: Arjantinlilerin “superclassico” olarak adlandırdığı derbi Buenos Aires şehrinin iki ezeli rakibinin hiç bitmeyecek kavgasıdır aslında. Şehrin fakir mahallelerinin desteklediği Boca ve zenginler kulübü olarak bilinen River’in bir nevi sınıf mücadelesidir. 100 yıldan fazla süre gelen bu derbiyi önemli kılan faktörlerden biri de tribün olaylarıdır. İki takımın ateşli taraftarları kavgalarla ve görkemli tribün şovlarıyla heyecanı zirvede tutarlar.

Fenerbahçe - Galatasaray: İstanbul Boğazı’nın ayırdığı bu iki kulüp arasında oynanan derbi maçları dünyanın en önemli ilk üç derbisi arasında gösterilmektedir. Hatta bazı otoriteler 100. yılını dolduran bu derbiyi ilk sırada gösterirler. Dünya futbolundaki derbilerin aksine Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynana maçlarda siyaset, din, ekonomik şartlar, sınıf ayrımcılığı gibi konular yoktur. “Ebedi dostluk, ezeli rekabet” sloganı altında oynana derbiler her zaman büyük mücadelelere, zaman zaman da istenmeyen olaylara sahne olmuştur. Derbinin asırlık tarihindeki bütün mücadelelerin ayrı bir yeri, ayrı bir hikâyesi ve ayrı bir öyküsü vardır.

DİĞER GALERİLER