Dünyanın En Hızlıları

En hızlı insan

21 Ağustos 1986 doğumlu Usain St. Leo Bolt C.D, Jamaikalı bir atlettir. Bolt, 9.69 saniyeyle 100 metrede, 19.30 saniyeyle 200 metrede ve 37.10 saniyeyle ise, diğer takım arkadaşlarıyla birlikte, 4x100 metre bayrak yarışında Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu rekorlarını elinde tutuyor. Üstelik Bolt tüm bu rekorları 2008 Yaz Olimpiyatlrında kırdı. bolt, 1984'te Carl Lewis'ten sonra aynı Olimpiyatta bu üç alanda birden birinci olan ilk sporcu oldu. Ayrıca yine aynı Olimpiyatta bu üç yarışmanın hepsinde dünya rekoru kırarak tarihe adını yazdırdı.
Bolt, 9.69 ile kırdığı 100 metre rekorunu 2009 Berlin Olimpiyatlarında 9.58 saniye ile geçti.
Koşudaki başarıları ve isminin İngilizcedeki yıldırım kelimesine olan benzerliği sebebiyle atlet "Lightning Bolt" lakabını almıştır.
En hızlı araba

Yakın bir zamana kadar Bugatti Veyron, dünyanın en hızlı arabası olarak biliniyordu. Ancak başka bir otomobil Bugatti Veyron'u ekarte etti. Barabus TKR, 1005'lik beygirgücü ve 0'dan 98 km hıza 1.67 saniyede çıkmasıyla günümüzün süper arabası olarak görülüyor. Araç, 435 km/s hıza ulaşabiliyor. Barabus TKR'nin gücü 6, litrelik V8 ikiz turbo şarjlı motorundan ve çift arasoğutucularından ileri geliyor.
En hızlı kara hayvanı

Evrimin mucizesi olan çitalar, dünyanın en hızlı kara hayvanlarıdır. Saatte yaklaşık 115 km'ye kadar ulaşan hızına çok da şaşırmamak gerekir, çünkü ince ve uzun bacaklı vücut yapısıyla çita, adeta hız için yaratılmıştır. Benekli kürkü, küçük kafası ve kulakları, ve gözlerinin köşesinden burnunun yanlarına uzanan "gözyaşı çizgileri", çitayı Afrika'nın diğer büyük kedilerinden farklı kılar.
En hızlı bilgisayar

Roadrunner, New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuarı'nda IBM tarafından geliştirilen bir süper-bilgisayar. Şu anda dünyanın en hızlı bilgisayarı olan 133 milyon dolar değerindeki Roadrunner, 1.7 petaflop (saniyede 1.7 katrilyon (10^15) işlem) işlemci performansına ulaşması için tasarlanmış, bu hıza Haziran 2008'de ulaşmış ve üzerinde lineer cebir algoritması programları (LINPACK) çalıştırılan dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı arasında birinci olmuştur. Standart parçalarla üretilen bu süper-bilgisayarın, alışılmışın dışında tasarım özellikleri bulunuyor.
En hızlı balık

Istiophoridae familyasının Istiophorus cinsine ait yelken balığı, okyanusların görece sıcak bölgelerinde yaşarlar. Maviyle gri arası bir renge sahip olan bu balığın, yelken olarak da bilinen, sertleşebilme özelliğine sahip bir sırt yüzgeci vardır. Yelken balığının dikkat çekici bir diğer özelliği ise, kılıçbalıklarında da bulunan, uzun bir gagaya benzer ağız yapısıdır. Saatte 110 km'ye kadar ulaşan hızıyla dünyanın en hızlı balığı ünvanını taşır. Yelken balığının yakalanması bu yüzden ya tesadüfen gerçekleşir, ya da balık hasta olduğu için...
DİĞER GALERİLER