Dökme Kurşun'da sessizlik kırıldı

İsrailli insan hakları örgütü "Sessizliği Kırmak" (Shovrim Shtika), İsrail ordusunun 2009 yılı başında Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar sırasında çekilmiş, askerlerin Filistinlilere kötü muamelesini gösteren yeni bazı fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yayımladı.

 "Dökme Kurşun" başlığı altındaki üç fotoğrafların ilkinde, Gazze'de bir evin mutfağında hicap giymiş iki Gazzeli kadın yemek yaparken, İsrailli askerin mutfakta çömelmiş durumdaki halini gösteriyor.

İkinci karede üç asker Gazze'de bir evde otururken, hatta biri bir çocuk arabasının üzerinde otururken görülüyor.

Üçüncü fotoğrafta, iki İsrail askerinden birinin gözleri ve elleri bağlı bir Filistinliyi tuttuğu, diğerinin ise tüfeğini Filistinlinin yüzüne doğrulttuğu görülüyor.

Son fotoğrafta (sağdan birinci) ise bir asker duvara spreyle Davud Yıldızı çiziyor, duvarda İbranice "Yakında tekrar döneceğiz" cümlesi okunuyor. Facebook kullanıcılarının fotoğraflarla ilgili yorumlarında, İsrail askerlerini kınayarak, "kötü şeyler", "işbaşında bir teröristin fotoğrafları" gibi nitelemelerde bulundukları da kaydedildi. "Sessizliği Kırmak", Batı Şeria'da görev yapan askerlerin Filistinlilere yönelik kötü muameleleriyle ilgili belgeleri yayımlıyor.

"ASKERLER TEDAVİYİ REDDETTİ"
İsrail'de Mavi Marmara baskınını soruşturan Turkel Komisyonu'na ifade veren gemi yolcularından İsrail'de yaşayan Filistinlilerden Mohammed Zaidan, İsrailli askerlerin, kan içindeki yaralıların tedavisi için en az bir saat hiçbir şey yapmadıklarını söyledi. Zaidan, güverte altındaki büyük bir odada uyuduğu için operasyonu görmediğini, ancak baskını sırasında odaya getirilen 20 kadar yaralı yolcunun birçoğunun kan kaybettiğini anlattı.

DİĞER GALERİLER