2012'nin en iyi astronomi fotoğrafları

En güçlü adaylardan biri Türkiye'den Greenwich Kraliyet Rasathanesi'nin düzenlediği dördüncü geleneksel Astronomi Fotoğrafçılığı yarışmasına bu yıl rekor sayıda başvuru geldi. Hem fotoğrafçılıkla ilgilenen amatörler hem de profesyoneller, Güneş'in yüzeyindeki dev patlamalardan Kuzey Işıkları'nın büyüleyici yeşilliğine ve renkli toz bulutlarına kadar birçok görüntü yılın fotoğrafı olmak için yarışıyor. Yarışmanın dört kategorisinin kazananları ve üç özel ödülün sahibi 19 Eylül'de açıklanacak. Kazanan fotoğrafların tamamı 20 Eylül'de Greenwich Kraliyet Rasathanesi'nde sergiye çıkacak. Birçok ünlü ismin jürisinde yer aldığı yarışmanın en dikkat çekici karelerinden biri Türkiye'den. İşte o güçlü adaylar…
Paul Haese (Avustralya) Bu fotoğrafta Güneş'teki faaliyetler açık açık görülebiliyor. 2012 yılında Güneş 11 yıllık aktivite çemberinin zirve noktasına geldi. Bundan önceki yıllarda uzun bir sükûnet dönemi yaşanmıştı. Bu yıl manyetik olaylar ve güneş patlamaları daha önceki yıllara göre daha fazlaydı.
Miguel Claro (Portekiz) Bu fotoğrafla Dünya'nın dönüşü sırasında yıldızların gökteki konumlarının nasıl değiştiğini görebiliyoruz. Fotoğrafçının yıldızlardan korunmak için bir şemsiye kullanması da hoş bir espri olmuş. Jüpiter de sağ tarafta bir silüet olarak görülebiliyor.
Tunç Tezel (Türkiye) Uludağ Milli Parkı'nda çekilen bu karede yeryüzündeki köy ve kasabaların ışıklarıyla gökyüzünde Samanyolu'nun ışıkları birbirine karışmış sanki.
Thomas O'Brien (ABD) ABD'nin Utah eyaletinde bulunan Arches Milli Parkı'nda çekilen fotoğraf Perseid meteor yağmuru sırasında bir göktaşının bir anını yakalamış. Her yıl gerçekleşen Perseid, en tanınmış ve güçlü meteor yağmurlarından biri: Saatte 80 göktaşına kadar gözlemlemek mümkün ancak bu göktaşlarını kamerada yakalamak neredeyse imkansız.
DİĞER GALERİLER