10 Soruda Katar krizi

Körfez ülkelerinde tansiyon dorukta. 7 Arap ülkesi Katar'la ilişkilerini kesti. Suriye krizi, Mısır darbesi, Yemen'deki İran destekli Husi militanlarının yapılanması, Müslüman Kardeşler ve Hamas konusundaki görüş ayrılıkları gibi konular gerekçeler arasında. Taha Dağlı Körfezdeki krizi değerlendirdi.

KATAR NEYLE SUÇLANIYOR?

Suriye'de terör örgütlerini desteklemek, El Cezire gibi yayın organlarıyla terör örgütlerinin propagandasını yapmak, Yemen'de İran yanlısı Husileri desteklemek gibi suçlamalar var.

KATAR İLE DİĞER KÖRFEZ ÜLKELERİNİ AYIRAN EN BELİRGİN POLİTİK FARKLILIK NEYDİ?

3 Temmuz 2013'teki Mısır darbesi. Darbeye darbe diyen ilk ülke Türkiye olmuştu. Sonra uzun süre darbecilere tepkili olan bir Katar gördük. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin tam aksine darbeye destek vermediler.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER VE HAMAS?

Katar, Müslüman Kardeşler ve Hamas'ı destekleyen bir ülke. Bir çok Körfez ülkesinde terörist ilan edilen Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Kardavi ve Hamas'ın siyasi bürosu Katar'da.

KÖRFEZ ÜLKELERİNİN İHVAN İLE PROBLEMİ NE?

Tabi bir çok ülkede Arap Baharı gibi olayların başlaması ve Mısır'da bunun İhvan iktidarına dönüşmesi monarşiyle yönetilen bir çok ülkeyi tedirgin etti. Ciddi bir rahatsızlık oldu, benzer halk ayaklanmalarının kendilerinde de çıkmasında endişe ettiler. Ama bunun öncesinde Suudi Arabistan'ın 90'daki ABD'nin birinci Körfez işgali sırasında Müslüman Kardeşlerin Saddam Hüseyin'i desteklediği iddiası Körfez ülkeleriyle İhvan arasındaki ipleri koparan önemli bir gelişme olmuştu.

DİĞER GALERİLER