Son dakika: Gabar'daki petrol üretiminde yeni rekor! Hedef 100 bin varil... Başkan Erdoğan'dan 'tebrik' telefonu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar'da petrol üretiminde günlük 40 bin varilin üzerine çıkıldığını duyurdu. Bakan Bayraktar, "Hedefimiz 100 bin varile çıkabilmek. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Kuyu başına üretimin 1200 varili geçtiğini dile getiren Bayraktar, "Şırnak, hem bu bölgeye hem ülkemizin ekonomisine güç katmaya devam edecek" dedi. Öte yandan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Bayraktar’ı telefonla arayarak çalışanlara hitap etti. Erdoğan, "100 bin varil hedefine inanıyorum ki en kısa zamanda ulaşacaksınız. Gabar bu işin artık öncüsü olacak. Bizim gücümüze güç milletimizin iradesine irade katacak." şeklinde konuştu.

Giriş Tarihi 11 Nisan 2024, 13:48 Güncelleme 12 Nisan 2024, 10:14
Son dakika: Gabar’daki petrol üretiminde yeni rekor! Hedef 100 bin varil... Başkan Erdoğan’dan ’tebrik’ telefonu

İÇİNDEKİLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar petrolünde yeni rekorun kırıldığını duyurdu.


Bakan Bayraktar, "Günlük üretimde 40 bin varili geçmiş bulunuyoruz. Kuyu başına üretim 1200 varili geçmiş durumda" ifadelerini kullandı.

Bakan Bayraktar, açıklamasında şunları kaydetti;

Bugün itibarıyla 40 bin varil günlük üretimi burada geçmiş bulunuyoruz. Bu Türkiye'de en kaliteli petrolü ürettiğimiz ve en çok petrolü ürettiğimiz ve en çok petrolü ürettiğimiz gün olarak tarihe geçen bir gün. Bunun için öncelikle burada çalışan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Onların büyük emekleri var. Burada onlarla beraber gece gündüz vazife yapan güvenlik güçlerimize teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum milletimiz adına. Bu yolda bizi ilk günden destekleyen ve burayı gece gündüz takip eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Aziz milletimize onların dualarıyla, onların destekleriyle bugünlere geldiğimiz için bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum.

"2024 SONU HEDEFİMİZ GÜNLÜK 100 BİN VARİLE ÇIKABİLMEK"

Bugün Türkiye Cumhuriyetinin tarihinde önemli bir gün. Bugün itibarıyla Türkiye'de üretimimiz toplam 100 bin varili geçmiş oldu. Şırnak açık ara Türkiye'nin artık net bir şekilde petrol şehridir, petrol başkentidir. İnşallah daha gidecek yolumuz var. Yılbaşı gecesi buraya geldiğimizde hatırlarsanız demiştik ki, 2024 sonu hedefimiz 100 bin varile günlük çıkabilmek. Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz.



"KUYU BAŞI ORTALAMA ÜRETİMİMİZ 1200 VARİLİ GEÇMİŞ DURUMDA"

Şu anda 33 kuyuda bu üretimi gerçekleştirdik. Kuyu başı ortalama üretimimiz 1200 varili geçmiş durumda. Dolayısıyla biz hedefimiz olan 95 kuyuya geldiğimizde yıl sonunda bu rakamlara ulaşmış olacağız. Bu Türkiye'nin özellikle enerjideki dışa bağımlılığını düşürmek için önemli. Buradaki çalışmalarımız aralıksız devam edecek. Yeni kuyularımız var, yeni keşif kuyularımız var. Hakkari'de, Van sınırında yeni kuyularımız olacak bu yıl içinde. Onlarda da yapacağımız yeni keşiflerle bu üretim rakamları çok daha ileriye gidecek.



BAŞKAN ERDOĞAN: GABAR BU İŞİN ÖNCÜSÜ OLACAK
Öte yandan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak'ta Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası'nda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ı telefonla arayarak, çalışanlara hitap etti.



Erdoğan, "Bugün ulaştığını seviye sebebiyle sizleri şahsım ailem ve milletim adına tebrik ediyorum. 100 bin varil hedefine inanıyorum ki en kısa zamanda ulaşacaksınız. Gabar bu işin artık öncüsü olacak. Bizim gücümüze güç milletimizin iradesine irade katacak" dedi.


Erdoğan daha sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'a "Şimdi 100 bin hedefinin takvimi nedir?" sorusunu yöneltti.

Bayraktar "İnşallah yıl sonu efendim" şeklinde yanıt verdi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN