Emekliye yüzde 50 zam: İşte hem memurların hem emeklilerin Ocak ayında maaşlarına yansıyacak zamlar için ipuçları!

Orta Vadeli Program’daki enflasyon hedefine göre emekliler yüzde 37.76 zammı garantiledi. Refah payıyla birlikte artışın yüzde 50’ye yaklaşması bekleniyor. En düşük emekli aylığı da 10 bin lirayı geçecek.

Giriş Tarihi 22 Eylül 2023, 06:59 Güncelleme 22 Eylül 2023, 06:59
Emekliye yüzde 50 zam: İşte hem memurların hem emeklilerin Ocak ayında maaşlarına yansıyacak zamlar için ipuçları!

İÇİNDEKİLER

Yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 65 olarak güncellenmesiyle memur ve SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarına yapılacak zam da yüzde 50'ye yaklaşacak.

Orta Vadeli Program'daki enflasyon hedefine göre emekliler yüzde 37.76 zammı garantilerken refah payıyla birlikte artışın yüzde 50'ye yaklaşması bekleniyor. Emekli zammında, prim-aylık dengesizliği giderilecek, refah payı ya da seyyanen zam yapılacak. En düşük emekli aylığı da 10 bin lirayı geçecek.

EK ZAM MECLİS'E GELECEK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli aylıklarına yönelik çalışmaların tamamlanınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağını söyledi. Emeklilere yapılacak ilave artışın ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu yıl olduğu gibi refah payı da dikkate alınarak oransal artışla iyileştirme yapılması birinci seçenek arasında bulunuyor. Ocak ayı beklenmeden doğrudan bir ara zam yapılması söz konusu olabilir.

SEYYANEN ZAM DA MASADA
Memurlara olduğu gibi emeklilere de seyyanen bir artış yapılması da seçenekler arasında yer alıyor. Orta Vadeli Program'da yüzde 65 olan yılsonu enflasyon tahmini emekliye zam oranını ortaya koydu. TÜİK verilerine göre Temmuz-Ağustos artışı yüzde 19.44 olurken, OVP tahminine göre enflasyon zammı yüzde 37.76 olacak. Meclis'te yapılacak düzenlemeyle enflasyonun üzerine ek olarak bir iyileştirme yapılacak.

YÜZDE 37.76 KESİNLEŞTİ
Ayrıca 7.500 lira olan en düşük emekli aylığının da yılbaşında artırılması bekleniyor. Cepte olan enflasyon artışına göre en düşük emekli aylığına yüzde 37.76 zam durumunda 7.500 liralık tutar 10 bin 332 liraya yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.KADEMELİ ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak. Emekli zammı da 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak belirlenecek. Maaş zammına refah payı ve seyyanen artışın söz konusu olması bekleniyor. Emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen kesin artış oranını ise 3 Ocak'ta öğrenecek. SSK, Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında (yapılacak düzenlemeyle refah payı ya da seyyanen artış da olacak), memur emeklileri de toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alacak.BAĞ-KURLULARIN PRİM GÜNÜ İNDİRİLECEK
Sabah'ta yer alan habere göre küçük esnafın, tüccarın emekliliği için gerekli prim gün sayısı SGK'lı çalışanlarla eşitlenecek. Yapılacak düzenlemeyle 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerde Bağ-Kur'lular 9 bin gün yerine 7 bin 200 güne düşürülecek. Böylece 1.800 gün daha az primle 5 yıl erken emekli olmak mümkün olacak.ZAM 3 OCAK'TA NETLEŞECEK
Çalışma Bakanlığı'nca ortaya konulacak formüller Başkan Erdoğan'a sunulacak. Bakan Vedat Işıkhan, "Söz verdik. Meclis açılır açılmaz gereken yapılacak inşallah, çalışıyoruz" derken, emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen artış oranını da 3 Ocak'ta öğrenecek. Bugün 7.500 lira olan en düşük emekli aylığının artıp artmayacağı da merak ediliyor. 2019'da 1.000 lira olan en düşük emekli aylığı 2020'de 1.500, 2022 Ocak ayında 2.500, Temmuz ayında 3.500, 2023 Ocak ayında 5.500, Mart ayında 7.500 liraya yükseltildi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN