Takvim

Vav TV Canlı Yayın
ABONE OL

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni dönem: Ayda 200 TL yatır 538 bin TL biriktirir

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne artık 18 yaş altındaki çocuklar da girecek. Ayda 200 lira ile 538 bin lira birikim mümkün olacak. Anne-babalar artık çocukları için de BES hesabı açarak tasarruf yapacak. Devlet katkısı yüzde 25 uygulanacak.

Ayda 200 TL yatır 538 bin TL biriktirir
Sesli dinlemek için tıklayınız.

Yaklaşık 13 milyon vatandaşın içinde olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeni dönem başlıyor.

18 yaşın altındaki çocuklar da sisteme girebilecek. Bu yaş grubunda yaklaşık 23 milyon çocuğun bulunması, tasarruf potansiyelini de artırıyor.

Uzmanlar, ilk etapta bunun yüzde 10'unun sisteme gireceğini, 2.3 milyon yeni katılımcıdan 32 milyar liralık bir tasarruf sağlanmasını bekleniyor.

   18 yaşın altında BES'e dahil olanlara da yüzde 25'lik devlet katkısı sağlanırken; eğitim, evlilik, konut alımı gibi sebeplerle birikimlerini kısmi olarak çekme hakkı tanınıyor.

   Mevcut uygulamada sisteme girenler 10 yıl kalmak ve 56 yaşını tamamlamak şartıyla emekli olabiliyor. Emeklilik zamanında isteyen maaş alırken, isteyen de toplu parasını alarak sistemden çıkabiliyor.

   BES'de katılımcıların ödedikleri aylık miktarlara devlet de yüzde 25 katkı yapıyor. Yani ayda 100 lira ödeyen bir katılımcının hesabında 125 lira oluyor.

     Hesapta toplanan paralar çeşitli fonlarda da değerlendirilerek nemalandırılıyor. Burada tercih katılımcıya bırakılıyor. İsteyen faizli, isteyen faizsiz fon seçeneklerini tercih edebiliyor.

     KÜÇÜK TAKSİT, BÜYÜK BİRİKİM
     18 yaş altı çocuklar için açılacak hesaplarda yapılacak aylık 100-200 lira gibi küçük tasarruflar ileride büyük birikimlere ulaşıyor.

     Emeklilik Gözetim Merkezi'nin hazırladığı simülasyonlara göre; 18 yaşından itibaren ayda 100 lira yatıran bir genç, 56 yaşına geldiği zaman birikimi 269 bin lirayı geçiyor. Rakam 200 liraya çıktığında, birikim 538 bin lirayı bulabiliyor.

       ÖRNEK HESAP 1

       ÖRNEK HESAP 2

       ÖRNEK HESAP 3