Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 15.01.2021 08:38
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 15.01.2021 08:39
ABONE OL

2021 başvuru ilanı yayımlandı mı? .... Polis olmak isteyen lise mezunlarına iyi haber

Lise mezunu polis alımı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle nda ilanın yayımlanmamasının ardından gözler bu yıla çevrildi. Yeni yıla girmemiz ile birlikte adaylarının heyecanı daha da arttı. PMYO ilanı için bazı detaylar dikkat çekmeye başladı. Peki, başvuru ilanı yayımlandı mı? başvuru ne zaman başlayacak? PMYO şartları nedir?

2021 PMYO başvuru ilanı yayımlandı mı? 3 bin lise mezunu polis alımı....

Polis olmak isteyen lise mezunlarına iyi haber: 2021 PMYO ilanı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Geçen sene alım yapılmayan PMYO'lara bu sene polis alımı yapılması bekleniyor. Yeni PMYO'lar açıldı ve 2020 yılında alım yapılmaması nedeniyle 2021 yılında, her sene 2500 olan polis alımının 3 bin ya da daha fazla olması bekleniyor. Polis olabilme hayali başvuru tarihini bekleyen vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Peki, 2021 PMYO başvuru ilanı yayımlandı mı? 3 bin lise mezunu polis alımı olacak mı? Şartlar nedir?


PMYO İLANI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Salgından sonra ilk olarak 27. Dönem POMEM alımları başladı. POMEM başvuruları bu ay bitecek ve Ocak ayında mülakatlar başlayacak. POMEM mülakatlarının tamamlanmasının ardından PMYO başvurularının başlaması bekleniyor. Bu kapsamda PMYO başvuruları için 2021 Ocak ayı işaret ediliyor. Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde takvim.com.tr'de yer alacak.

PMYO TABAN PUANLARI

2020 yılı PMYO taban puanları henüz belli olmadı. Son 5 yılda PMYO taban puanları ise şu şekilde:

2015: 270

2016: 270

2017: 260

2018: 260

2019: 250

   PMYO BAŞVURU ŞARTLARI NE OLACAK?

   PMYO başvuru şartları henüz belli olmadı. Ancak bir önceki alımlara göre şartların şu şekilde olması bekleniyor:

   a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

   b) Lise ve dengi okul mezunu olmak.

   c) 2020 Yılı İçin henüz taban puan belli değil bu puan 2019 yılına aittir. ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak. (2019 yılı içinde ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.)

   ç) 2020 Yılı İçin henüz taban puan belli değil bu puan 2019 yılına aittir. Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocukları için, ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden yüksekokullara girmek için yeterli asgari ham taban puanı almış olmak. (2019 yılı içinde ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden yüksekokullara girmek için yeterli asgari 150,00 (yüz elli) ham taban puan almış olmak.)

   d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,

   e) Boy ölçüsü, beden kitle indeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

   (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.) (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)

   f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

   g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53'üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

   1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

     2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

     ğ) Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.

     h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

     ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

     i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

     j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

     k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

     .