Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 02.12.2020 09:26
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 02.12.2020 09:26
ABONE OL

Emekli çoklu müjdesi! Emekli maaşlarına son dakika seyyanen zam, intibak, bayram ikramiyesi ve u zammı!

Emekli aylıklarını artıracak yeni formül gündemde. Türkiye Emekliler Derneği, gösterge sistemine geçilmesini ve yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının 70'e yükseltilmesini istedi. Buna göre en düşük maaş bin 800 lirayı bulacak. Geçtiğimiz Temmuz ayında hem ve Bağ-Kur hem de memur emeklileri yüzde 5.75 aldı. Yaklaşan Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2020'nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek oranında zam alacak. Memur emeklilerine ise yüzde 3 zam ve 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark yansıtılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon, memur emeklileri ise zammı alırken; 'eşit zam' talepleri var.

Emekli maaşlarına seyyanen zam, intibak, bayram ikramiyesi ve banka promosyonu zammı!

Emekli maaşlarına seyyanen zam, intibak, bayram ikramiyesi ve banka promosyonu zammı için detaylar geliyor. SGK ve Bağkur'lu emekliye seyyanen zam ile alakalı arzlar haylidir dillendiriliyor. Bu anlamda milyonlarca emekli ücretlerine seyyanen zam yapılmasını bekliyor. Seyyanen zam tüm çalışanlara denk zam yapılması anlamına geliyor. Başka bir deyişle belirli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, denk zam yapılmasıdır. Son yıllarda hayata geçirilen promosyon, bayram ikramiyesi, taban maaş düzenlemeleri emeklilerin gelirini yükseltirken, refahı artıracak çalışmalara devam ediliyor. Emeklilerin de bazı talepleri bulunuyor. Bunlar arasında, 'eşit zam' formülü yer alıyor. Halen memur emeklilerinin zamları memurlarla birlikte toplu sözleşmede belirleniyor.

EŞİT ZAM TALEBİ GELDİ

Ocak ayında 6 aylık enflasyonun emeklilere zam olarak yansıyacağını, memur emeklilerinin de yüzde 3'ün üzerine enflasyon farkıyla maaş zammı alacağını hatırlatan Ergün, "Bu yüzdeli zamlar, çok yanlış bir model ve metot. Yüzdeli zam; fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapar. Bunun hesabı çok kolay: 2 bin lira emekli maaşı alan bir insana yüzde 5 zam verdiğinizde 100 lira zam alır. 6 bin lira emekli maaşı alan bir insana yüzde 5 zam verirseniz 300 lira zam alır. Matematiksel olarak fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapar ve makas açılır, uçurumlar oluşur. Hâlbuki emekliler aynı fırına, aynı pazara gidiyor. Emekliye seyyanen zam verilsin, makas açılmasın" diye konuştu. Ergün, 'En düşük emekli maaşının asgari ücrete göre ayarlanması' taleplerini de yineledi.


"BAYRAM İKRAMİYELERİ DE ZAMDAN FAYDALANSIN"

Bayram ikramiyelerinin, bayram öncesinde emekliye büyük bir katkı olduğunu söyleyen Ergün, "Bu ikramiyeler 6 ayda bir verilen zamlardan faydalanamıyor, sabit kaldı. İkramiye de 6 ayda bir artmalı" dedi.

İNTİBAK TALEBİ

Emeklilerin intibak yasası beklentisiyle ilgili de konuşan Ergün, "2000-2008 yılları arasında emekli olanların intibak yasası kaldı. Bu mağdur olmuş kesimin de hakkının ödenmesi için 2013'ten beri mücadele ediyoruz. İktidar partisinin bunu Meclis'e getirip çıkarması gerekir. 8 yıldır bekleyen bir intibak talebimiz var" ifadesini kullandı.   "EMEKLİ PROMOSYONLARI ARTMALI"

   (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin çalışanlara göre daha düşük promosyon aldığını da söyledi. Promosyon ücretlerini devletin değil, bankaların ödediğine dikkat çeken Ergün, "Bu rakamlar, emekliler adına daha yukarılara çıkarılmalı" açıklamasını yaptı.

   SEYYANEN NE DEMEK? SEYYANEN NE ANLAMA GELİYOR?

   Seyyanen zam tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına geliyor. Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır. Seyyanen zamda ise örneğin zam 50 tl ise, herkesin maaşı o kadar artar. Bu açıdan seyyanen zam, düşük maaşlı çalışan için faydalıdır.

   'ORAN GÜNCELLENSİN'

   Ek ödeme oranıyla ilgili müjde bekleyen emekliler, taleplerini TAKVİM'e, "Çalışanlara asgari geçim indimi olarak en az 220 lira verilirken, bizim ödememiz bunun altında kalıyor. Oranın güncellenmesini bekliyoruz" sözleriyle anlatıyor.

   Bu talep hayata geçerse, emeklilerin aylık kazancı artacak. Emekliler, maaşlarının yüzde 10'u oranında ek ödeme almaya başlayacak. SSK ve Bağ-Kur'luların gelirinde 382 liraya varan artış olacak.

   6 bin 375 lira olan en yüksek maaşı alan emekliye 255 lira yerine 637 lira ek ödeme verilecek.

   EMEKLİ EK ÖDEME NEDİR?

   5454 sayılı Kanunla emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylık miktarlarına göre her ay belli bir oranda aldıkları ödemeye, ek ödeme denmektedir. 2006 yılına kadar vergi iadesi olarak yapılan ödeme şimdi ek ödeme olarak ödeniyor. Ek ödeme miktarları da her yıl devlet memuru aylık katsayısında meydana gelen artış oranlarında artırılıyor.

   EMEKLİ EK ÖDEME NASIL HESAPLANIR?

   2006 yılında vergi iadesi kaldırılarak, yerine ek ödeme uygulamasına geçildi. Emekli maaşının yüzde 4'ü, ek ödeme olarak tüm emeklilerin her ay hesabına yatırılıyor. Yüzde 4'lük ek ödeme emekliden emekliye değişmiyor. Ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere maaşlara zam gelmekte, zamlarla birlikte alınacak ek ödeme tutarı da artıyor.

     EMEKLİYE EN AZ ASGARİ ÜCRET!

     En düşük emekli aylığı 2019'da bin, bu yıl bin 500 liraya çıkarılırken , emekliler yeni bir artış beklentisi taşıyor. Türkiye Emekliler Derneği'nin teklifi ise her yıl asgari ücrete eşitlenmesi. Peki, en düşük SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşlarında ne kadar artış görülecek? İşte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin merak ettiği tüm detaylar...

     Emekliler için son yıllarda pek çok önemli düzenleme hayata geçirildi. Üçüncü yılını dolduran bayram ikramiyeleri, zamlı ödenen ikinci promosyon gibi... Emekli aylıklarında iyileştirmelere de imza atıldı.

     En düşük emekli aylığı ödemesi 2019'da bin liraya, bu yıl da bin 500 liraya yükseltildi. Emekliler, taban aylıkta önümüzdeki dönemde yeni bir artış daha yapılması beklentisi taşıyor. Tutar da telaffuz ediliyor.

     HALEN 2.324 TL

     Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), SSK ve Bağ- Kur sigortalılarının taban emekli aylıklarının, halen net 2 bin 324 lira olan asgari ücret seviyesine yükseltilmesi talebini gündeme taşıdı. Talep hayata geçerse, çok sayıda emeklinin geliri artacak. Emeklilere en az asgari ücret kadar maaş ödenecek. Düzenlemeden, kapsamdaki emeklilerden vefat etmiş olanların hak sahibi yakınları da hisseleri oranında yararlanacak.