Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.11.2020 08:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.11.2020 08:41
ABONE OL

9 Eylül 1999 öncesi için 56 ve 58 yaşlarında... 10 yıl çalış anında emekli ol... (SSK) müjdeyi verdi!

Emekli olmak isteyen bazı vatandaşlar Kurumu'nun bu alanda sağladığı olanakları ve uygulamada olan haklarını tam olarak bilmiyorlar. Bu kapsamda emeklilik hakkı elde ettiği halde emekli olabileceğini bilmeyen vatandaşlar bulunuyor. 3 bin 600 gün prim de emekli ediyor. 9 Eylül 1999 öncesi sı başlayanlar 15 yıl sigortalılık ve 3 bin 600 günü tamamladığında kısmi emekli olabiliyor. 3 bin 600 günün tamamlandığı tarih, hangi yaşta emekli olunacağını da belirliyor. Emekli olmak isteyenler için 3600 gün prim ödemesiyle emeklilik mümkün. Peki bu şekilde 10 yıl çalışarak emekli olmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor? Hangi şartları sağlamaları ve hangi koşulları tamamlamaları isteniyor? Sosyal Güvenlik Kurumu'nun mevzuatında yer alan tüm koşullar haberimizde.

SGK müjdeyi verdi! 10 yıl çalış emekli ol...

Çalışan milyonların en büyük hayali bir an önce emekli olabilmektir. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK prim ödemesi yapmaya başlayan vatandaşlara çeşitli haklar tanıyor. Prim ödemelerinde ödenen tutar ve süre arttıkça ise bazı hakların kapsamı genişliyor. Ödemelerin belli bir seviyeye gelmesi ile birlikte ise vatandaşlara emeklilik hakkı sağlanıyor. Emekli olmak için sağlanan haklar ise bazı durumda esniyor.
Belli bir gün sayısınca sigortalı olmak, mevzuatta yer alan asgari oranlarda SGK prim ödemesi yapmış olmak ve belli bir yaşa gelmiş olmak. Bu üç koşul çalışma hayatında yer alıp düzenli prim ödeyenler için, çalışmadan isteğe bağlı emekli olmak isteyenler ve özel durumu olan tüm vatandaşlar için geçerli. Ancak SGK bazı koşulları bazı vatandaşlar için esnetiyor.

EMEKLİLİK BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Emekli olmak için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar bu başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı olarak yapacaklar. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine gidecek olan vatandaşlar emeklilik dilekçesi verecekler. Emeklilik için yapılan başvurular incelemeye alınacak. İncelemenin ardından ise emeklilik sağlanacak.

10 YIL ÇALIŞANA EMEKLİLİK FIRSATI!

Çalışanların en büyük hayali, emekli olmak. Çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. Milyonlarca çalışanın merak ettiği ''Nasıl emekli olurum? Ne zaman emekli olurum? 3600 günle emeklilik nedir? 10 yıl çalışana emekli olma fırsatı nedir?'' sorularını Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem canlı yayında yanıtladı.

Çalışanların en büyük hayali, emekli olmak. Çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. Askerlik ve doğum borçlanması, yıpranma payının yanı sıra kısmi emeklilik de bunlardan biri... Eğer kısmi emeklilik seçilirse 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için 15 yıl sigortalılık süresine sahip olmak, 3 bin 600 gün (10 yıl) prim ödemek ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor. 3 bin 600 günün tamamlandığı tarih, hangi yaşta emekli olunacağını da belirliyor. Ayrıca erkekler için 55, kadınlar için 50 yaşı da tamamlamak gerekiyor.

Yaş ve primden hangisi en son tamamlanmışsa ona göre kadınlarda 56, erkeklerde de 58'den başlayan yaşlarda emeklilik kazanılıyor. 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008'den sonra sigortalı olanlar ise daha farklı şartlarda değerlendiriliyor. Burada yıl şartı kalkıyor ama prim miktarı uzatılıyor. Prim doldurma şartı 3 bin 600'den 4 bin 500 güne (12.5 yıl) yükseliyor. Yaşın dolması bekleniyor. Emeklilik yaşı da kadınlarda 56'dan 58'e, erkeklerde 58'den 60'a çıkıyor. Kısmi emeklilikte maaş düşük oluyor.

3600 GÜNLE EMEKLİLİK NASIL OLUR?

Emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları arasında yaş şartı, gün şartı ve prim şartı bulunuyor. Bu şartların aynı anda sağlanması durumunda emeklilik hakkı sağlanıyor. SGK bu kapsamda vatandaşlara 3600 gün ve kişiye göre değişmekle beraber 10 yıllık sigortalılık süreci şartı gerekiyor.

Bunun dışında 3600 gün ile emeklilik için sağlanması gereken bir diğer şart ise işe başlama süreci. 3600 günle emekli olmak isteyen vatandaşların aşağıda yer alan koşullara haiz olmaları gerekiyor.

1. Durum: 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olup, 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 prim gününü tamamlamış olmak.

2. Durum: 31.12.2011 tarihinden önce sigortalı olup 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 iş günü primini dolduran erkekler 55 yaşında, kadınlar ise 54 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar.

3. Durum: 08.09.1999 tarihinden sonra ise 3600 prim gününden emekli ek avantaj sağlamıyor.

İŞTE SORU VE CEVAPLAR

Sokağa çıkma yasağında işe gidemeyenin maaşı ne olur? (ismi saklı)

Sokağa Yasağı Çıkma Yasağı Gibi Zorlayıcı Sebebpler Bir Haftadan Az Sürmüşse Maaş Tam Ödenir Bir Haftadoan Fazla Sürmüşse Bir Haftalık Kısmın Yarısı Ödenir.

İşyerim ayın yarısını evden çalışma yaptırdı..kısa çalışmaya girer mi? Orhan ŞAHİN

Kısa Çalışma Üretimin Tamamen Veya Kısmen Durması Sonucu Ortaya Çıkıyor. Evden Çalışma İle İşyerinden Çalışma Arasında Bir Fark Yodk. Kısa Çalışmaya Girmez Tam Çalışmaya Girer.

Bağkurlu olan erkek ssk lı eşi vefat ederse eşininde maasını alabilirmi İrfan TAŞDELEN

Evet Ölüm Maaşı Ya Da Dul Maaşı Sadece Kadınlara Değil Erkeklere De Ödeniyor.

Eşim 1978 doğumlu 2007 girişli 3600.günü var ne zaman emekli olur acaba iyi geceler NURİ TİRYAKİ

İşe Giriş Tarihine Göre 58 Yaşında Ve 7 Bing Ün İle Emekli Olur. 4500 Gün Ve 25 Yıl Şartıyla Da Kısmi Emekli Olur.

Tahsilat için bir başka ile giden bir çalışan orada mesai saatleri dışında kaza geçirirse bu iş kazası sayılır mı? Semih BAY

Mesai Saatleri Dışında Da Olsa O Şehirde Şirket Adına Bulunduğu İçin Bu Bir İş Kazası Sayılır Ve Sgk'ya Bildirilip Gereğinin Yapılması Gerekir. İş Kazası Sayılması İçin Sadece İş Yerinin İçinde Olması Şartı Bulunmuyor. İşle İlgili, Ya Da Yöneticinin Emriyle Dışarı Çıkan Bir Çalışan Kaza Geçirirse Bu İş Kazası Sayılıyor. Yine Şirkete Ait Araçla Evine Giderken De Kaza Olursa Bu İş Kazası Kabul Ediliyor.