Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 14.10.2020 09:14
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 14.10.2020 09:14
ABONE OL

Evde bakım maaşı yatan iller 14 Ekim! Evde bakım parası yattı mı?

Evde bakım parası yattı mı? Evde bakım maaşı yatan iller 14 Ekim Çarşamba! Evde bakım maaşları yatmaya başladı. Şu an için 15 ilden fazla yerde yatırılan evde bakım maaşları yeni illerde yatırılmaya devam ediyor. Peki, evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Haberimizden evde bakım parasının hangi illerde yatıp yatmadığını öğrenebilir ve paranızı çekebilirsiniz. Evde bakım maaşı sorgulama işlemini SMS veya E-Devlet ile de yapabilirsiniz.

Evde bakım maaşı yatan iller 14 Ekim! Evde bakım parası yattı mı?

14 Ekim evde bakım maaşı yatan iller arama motorlarında sorgulanıyor. Evde bakım parası yattı mı? Her ay düzenli olarak farklı illerde farklı tarihlerde yatırılan evde bakım maaşlarının Ekim ayında da yatırılması bekleniyor. Maaşı alan yüzbinlerce kişi de evde bakım maaşının yatıp yatmadığını kontrol ediyor. Her gün açıklanan listelerde evde bakım maaşlarının kaç ilde yatırıldığı belirtiliyor. İşte, 14 Ekim evde bakım maaşına ilişkin merak edilen bilgiler!

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 14 EKİM

1- Tokat
2- Karabük
3- Hatay
4- Aksaray

5- Antalya6- Afyonkarahisar
7- Sakarya
8- Şanlıurfa
9- Zonguldak


10- Konya
11- Samsun
12- Mersin
13- İstanbul
14- Manisa

15- Denizli16- Bilecik
17- Ordu
18- Erzurum
19- Kars
20- Balıkesir
21- İzmir

2020 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Ocak ayında 1.460,61 TL olan evde bakım aylığı 2020 Temmuz ayında yapılan son zam ile 1.544,61 TL oldu.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, "2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1.544,61 TL'ye çıkardık" dedi.

   EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

   Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

   EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

   SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

   EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

   Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

   EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

   1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

   2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

   3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

   Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.