Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.08.2020 18:26
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.08.2020 18:40
ABONE OL

Dünyanın en büyüğü için 'ye dev teklif: Gel beraber üretelim!

Dünyanın en büyük kargo uçağı üreticisi şirketi, için ’ye teklifte bulundu. Şirketin ’su , ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki yakınlaşma dikkat çekerken dev proje için resmi adımların her an atılabileceği bilgisi verildi.

Dünya'nın en büyük kargo uçağının üreticisi olan Antonov'un CEO'su yeni projelerinde Türkiye ile çalışmak istediklerini açıkladı.

Ukrayna merkezli şirketin daha önceden var olan kargo uçaklarından daha büyük bir uçak yapmayı planladığı, bunun için de Türkiye ile birlikte hareket etmek istediği öğrenildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kubela CNN Türk yayınında konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi daha cesur projeler başlatmak istiyoruz. Türk ve Ukrayna teknolojilerinin bir arada kullanıldığı projeler. Bu küresel anlamda da rekabetçi projeler olacak. Uçak üretimi yapan Antonov isimli dünyaca ünlü bir şirketimiz var. Türk ortaklarımıza bir öneride bulunduk. Üret ve uç. Yani sadece uçaklarımızı satmaya çalışmıyoruz"

CEO İLK DIŞ ZİYARETİNİ TÜRKİYE'YE GERÇEKLEŞTİRDİ
Antonov'un CEO'sunun göreve başladıktan sonra ilk dış ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirmesi de sembolik açıdan oldukça önemli. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Antonov Yönetim Kurulu Başkanı Oleksandr Los, ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi. Ukrayna ve Türkiye'nin Antonov işbirliğine dair detayları ele aldı.

BAYRAKTAR SİHA'LAR DA UKRAYNA'YA İHRAÇ EDİLDİ
Görüşmelerde, ortak işbirliği ile ilgili konular görüşülürken bu iş birliğinin yalnızca hava projeleri ile kısıtlı kalmayıp savunma alanının tamamını kapsaması ele alındı

Türkiye daha önce Akıncı İHA'larının motorlarının Ukrayna'dan almaya başlamış, Ukrayna ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Ukrayna ziyaretinde Türkiye'den bir parti daha İHA alma talebinde bulunmuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ANTONOV YETKİLİLERİ TEKRAR GELECEK
Görüşmeler sonunda temasların sürdürülmesi konusunda mutabakat sağlanırken önümüzdeki hafta Antonov işbirliği ve savunma işbirlikleri üzerinde detaylı bir takvim ve yol haritası çıkarılması için Ukrayna'dan üst düzey bir heyetin Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

TÜRKİYE'Yİ DE ZİYARET ETTİ
Ukrayna'nın önde gelen havacılık ve savunma şirketi Antonov'un genel müdürü Oleksiy Los, resmi ziyaret kapsamında Türkiye'ye geldi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Antonov şirketinin Türkiye'yi ziyaretini sosyal medya üzerinden duyurdu. Antonov şirketinin ziyaret kapsamında, Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayi alanında işbirliğine yönelik adımlar atması bekleniyor.