Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 06.08.2020 11:20
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.08.2020 11:20
ABONE OL

parası sorgula! leri başladı mı? yattı mı?

desteği yattı mı? leri başladı mı? sorgulaması yapan çalışanlar ödemelerin yatıp yatmadığını merak ediyor. Ödemeler banka hesapları üzerinden yapılacak. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecek. Kısa çalışma uygulamasına bağlı olarak işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin de 1 ay uzatılacak. Bu iki uygulamadaki bir aylık uzatma süresi ise 17 Ağustos 2020 itibariyle başlayacak. Peki, yattı mı?

Ücretsiz izin parası sorgula! Ücretsiz izin ödemeleri başladı mı? Ücretsiz izin desteği yattı mı?

Ücretsiz izin ödemeleri başladı mı? Ücretsiz izin desteği yattı mı? Ücretsiz izin parası sorgulama ekranı vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Pandemi döneminde binlerce işçi ücretsiz izne çıkarılmıştı. Ancak bu işçilere devlet tarafından destek sağlanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının süresi 17 Eylül olarak belirlendi. 2.3 milyon çalışanın yararlandığı kısa çalışma ödeneğinin süresi de ağustos sonuna kadar uzatıldı. Peki, ücretsiz izin ödemeleri başladı mı?

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ YATTI MI?

Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temmuz ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin yarından itibaren yapılmaya başlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Ücretsiz izne ayrılan işçilerimizin nakdi ücret desteği ödemelerini yarından itibaren gerçekleştireceğiz. Ödemeler banka hesapları üzerinden yapılacak. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecek."

ÜCRETSİZ İZİN ÖDEMELERİ NE ZAMAN BİTECEK?

Cumhurbaşkanı kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının süresi 17 Eylül olarak belirlendi. 2.3 milyon çalışanın yararlandığı kısa çalışma ödeneğinin süresi de ağustos sonuna kadar uzatıldı.

Kısa çalışma uygulamasına bağlı olarak işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin de 1 ay uzatılacak. Bu iki uygulamadaki bir aylık uzatma süresi ise 17 Ağustos 2020 itibariyle başlayacak. Ücretsiz izne ayrılan çalışanlara ise net 1168 TL düzeyinde nakdi ücret desteği sağlanacak.

Kararla, bu desteğin ödenmesine ilişkin süre de uzatılmış oldu. Son verilere göre, nisan-haziran dönemi içinde 1 milyon 705 bin 147 çalışan, ücretsiz izinde olduğu için nakdi ücret desteğinden yararlandı. Ücretsiz izin uygulaması, işten çıkarma yasağına bağlı olarak uzuyor.

ÜCRETSİZ İZİN SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÜCRETSİZ İZİN NE KADAR?

Günlük 39,24 TL'lik destek ayda 1,177 TL yapıyor. Aylık nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL olmakla birlikte 8.93 TL'lik damga vergisi düşüldükten sonra net 1.168 TL olarak ödenecek.