Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 09.07.2020 20:32
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 09.07.2020 20:32
ABONE OL

Tediye ödemeleri ne zaman yatırılacak? Taşeron ve kamu işçileri 3. tediye ödemesi ne zaman?

Bilindiği üzere kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine her yıl 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye ödemeleri dört taksitle yapılıyor. Bu kapsamda ilk iki ödemeleri alan işçiler, üçüncü taksit ödemelerin yapılacağı tarihi öğrenmek istiyor. Ödeme tarihlerini merak edenler özellikle şu günlerde "Tediye ödemeleri ne zaman yatırılacak?" sorusuna yanıt arıyor. Peki, taşeron ve kamu işçileri 3. tediye ödemesi ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

Tediye ödemeleri ne zaman yatırılacak?

Kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine verilen tediyelerin 3. taksit ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Kurban Bayramı için geri sayım devam ederken "Tediye ödemeleri ne zaman yatırılacak?" sorusunun yanıtı çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Bu yıla ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak'ta, ikinci taksiti ise 22 Mayıs'ta ödendi. Peki, Taşeron ve kamu işçileri 3. tediye ödemesi ne zaman? İşte merak edilenler...

TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

Tediye ödemeleri her yıl dört taksitle ödeniyor. 2020 yılına ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak'ta, ikinci taksiti ise 22 Mayıs'ta ödendi.

2020 yılına ait 3. ve 4. taksit ödemelerin ise ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Ancak tediyelerin ödeneceği tarih henüz belli olmadı. Bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz - 3 Ağustos 2020 tarihleri arasında idrak edilecek. Tediyelerin üçüncü taksiti bayram öncesinde ödenebilir.

Böyle olursa kamu işçileri bayram öncesi ilave tediyelerini alabilirler. Resmî Gazete'de Cumhurbaşkanı kararı yayımlanınca tediyelerin ödeneceği tarih netleşecek.

HANGİ KURUMLARDA ÇALIŞANLARA TEDİYE ÖDEMESİ YAPILIR?

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

Genel ve katma bütçeli kurumlar,

Özel bütçeli idareler,

   Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

   Kamu iktisadi teşekkülleri,

   Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.

   İLAVE TEDİYE NEDİR?

   6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

   Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.