Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 01.06.2020 14:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.06.2020 14:36
ABONE OL

ne kadar olacak? na zam mı gelecek?

na zam mı gelecek? 2020 ? Bekçi maaşlarına zam iddiası gündeme oturdu. Meclis’in açılmasıyla birlikte yapılması beklenen ilk değişiklik bekçilerin çalışma koşullarında olacak. Çarşı ve mahalle bekçilerine yeni haklar verilmesi için Meclis'e yeni kanun teklifi sunulacak. Bekçilerin çalışma sürelerinin haftada 40 saatle sınırlandırılması ve maaşlara zam gelmesi bekleniyor. Peki, bekçi maaşları ne kadar olacak?

Bekçi maaşları ne kadar olacak? 2020 bekçi maaşlarına zam mı gelecek?

Bekçi maaşları ne kadar olacak? 2020 bekçi maaşlarına zam mı gelecek? Bekçileri heyecanlandıran haber kamuoyu gündemine oturdu. Koronavirüs salgını nedeniyle tatile giren TBMM'nin yeniden açılmasıyla birlikte çarşı ve mahalle bekçilerine yeni haklar verilmesi de Meclis'e gelecek. Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek.

BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Meclis, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 16 Nisan'da ara verdiği çalışmalarına 48 gün sonra yeniden başlayacak.

"Yeni normal" düzende çalışmalarına yeniden başlayacak olan TBMM Genel Kurulu, 2 Haziran Salı günü toplanacak. Meclis'te bu süreçte çalışmalar; sosyal mesafe, maske ve hijyen konularına gerekli hassasiyet gösterilerek sürdürülecek.

Genel Kurul'da ilk olarak Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi ele alınacak.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilecek. Bununla birlikte bekçilerin maaşlarında da artış sağlanacak.

BEKÇİLERİN YETKİLERİ GENİŞLETİLECEK

Düzenlemeye göre; çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek, şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

ARAÇLARIN KALDIRILMASI

Bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleyecek; sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlayacak.

ZOR VE SİLAH KULLANMA YETKİSİ

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek.