Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.05.2019 10:46
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.05.2019 10:46
ABONE OL

Bakanlık açıkladı! 1500 yıl yetecek rezervi bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yardımcılığını yapan Mithat Cansız, 'ta bin 500 yıl yetecek kadar kömür rezervi bulunduğunu açıkladı. Cansız hedefin yılda 5 milyon ton çıkarmak olduğunu açıklarken madenciliğin dünyadaki en kutsal mesleklerden biri olduğunu söyledi.

Bakanlık açıkladı! 1500 yıl yetecek rezerv bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, beraberinde Valisi Erdoğan Bektaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile birlikte TTK Kozlu Müessesse Müdürlüğü'ne ait maden ocağında işçilerle iftar yaptı.

Yerin 560 metre altında işçilerin sofrasına konuk alan Bakan Yardımcısı Cansız, yaklaşık 2 saat maden ocağında kaldı. Çıkışta konuşan Cansız, madenciliğin dünyadaki en kutsal mesleklerden biri olduğunu söyledi.

BİN 500 YILDA TÜKETEBİLİRİZ
Zonguldak havzasında 1,5 milyar tonluk kömür rezervi bulunduğunu ifade eden Cansız, "Üretim seviyesiyle bunu bizim tüketmemiz bin 500 yılı alacak. TTK Genel Müdürlüğü'nün başlattığı mekanize ve yarı mekanize sistemin uygulanabilirliğini bizatihi kendimiz görmüş olmaktan mutlu olduk. Bunu kullanan arkadaşlarımızın da sistemi içselleştirmiş olduklarını görmek de ayrıca mutlu etti. Biz dışa bağımlılığımızı orta vadede büyük bir oranda Zonguldak'ın kömürüyle azaltmış olacağız. Bu vesile ile burada gördüğüm manzara, genel müdürlüğün yenilikçi uygulamaları devreye alması, çalışanlarımızın motivesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti." dedi.