Bugünkü
Takvim

Esnafa yıpranma payı

2.5 milyon esnaf için erken emeklilik gündeme geldi. Başkanı Palandöken, ‘Yıpranma payı düşünülerek, prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200’e indirilmeli’ çağrısı yaptı.

Esnafa yıpranma payı
9 bin prim gün ile emekli olan esnaf ve sanatkar bu sürede indirim bekliyor. Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200'e indirilmeli" dedi. Palandöken, esnafın emeklilikte diğer kesimlerle eşit haklara sahip olmadığını belirtti. 'lı çalışanlar 7 bin 200 prim gün sayısıyla emekli olurken esnaf ve sanatkarın 9 bin iş gününü doldurmak zorunda kaldığına dikkati çeken Palandöken, "Esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olması, 'nın eşitlik ilkesine aykırıdır" değerlendirmesinde bulundu. Palandöken, SSK'lı ve Bağ-Kur'lu ayrımlarına son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, Prim borcu bulunanların da sağlık hizmetlerinden tam olarak faydalanmasının önü açılmalı" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.