Bugünkü
Takvim

ye bin 102 TL | Emekli ikramiyesinde artış gündemde

Bin liralık bayram ikramiyesinde artış gündemde. TÜED, ‘Artışlar aylıklarına endekslensin’ dedi. Talep hayata geçtiğinde ikramiye tutarı 6 ayda bir yükselecek, emekliye Mayıs’ta bin 102 lira ödenecek.

Emekliye bin 102 TL
Yaklaşık 12.3 milyon geçen yıl çıkarılan yasa ile yılda 2 kez biner lira bayram ikramiyesi hakkı elde etti. Bu yıl Ramazan Bayramı ikramiyesinin 27-31 Mayıs arasında, ödemesinin de 5-9 Ağustos'ta verilmesi beklenirken, emekliler tutarda artış beklentisi taşıyor. Türkiye Emekliler Derneği, "İkramiyeler, 2019 ve sonraki yıllar için emekli aylıkları artışına endekslenerek güncellensin" talebini gündeme taşıdı.

NASIL ARTACAK?
Bu talep hayata geçerse ikramiye tutarları 6 ayda bir lanacak. Ocak ve Temmuz aylarında ikramiye tutarları güncellenecek. Ocak'ta ve Bağ- Kur emeklilerine bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen oranı olan yüzde 10.19, memur emeklilerine ise toplu sözleşme artışı + fark olarak yüzde 10.73 zam yansıtılmıştı. Eğer ı SSK ve Bağ- Kur emekli aylıklarındaki artışa endekslenirse, ödemeler 101,9 lira artacak.Emeklinin bayram ikramiyesi bin liradan bin 101 lira 90 kuruşa yükselecek. Temmuz'da bu tutar da değişecek. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında artış yansıtılacak ve emekliler Kurban Bayramı ikramiyesini daha da yüksek bir tutarda alabilecek. Emekliler şimdi verilecek kararı bekliyor.

İKRAMİYEYE ENFLASYON ZAMMI
Her yıl iki ayrı ikramiye almaya başlayan emekliler Hükümete teşekkür ediyor. Emekliler bu ikramiye miktarlarının artırılıp artırılmayacağını da merak ediyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.