Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.11.2018 09:05
  • Son Güncelleme: 09.11.2018 09:05

ın hegemonyası sona erecek

Varlık yönetimi konusunda dünyanın önde gelen markalarından olan BlackRock'ın CEO'su Larry Fink, ın hegemonyasının sonsuza kadar sürmeyeceğinin altını çizdi.

Doların hegemonyası sona erecek

Singapur'da düzenlenen Yeni Ekonomi Forumu'nda konuşan Fink, Federal Hükümeti'nin ağır borç yükü altında olduğuna ve lerin yükseldiğine dikkat çekerek bu durumda daha önce ABD'ye borç verenlerin yavaş yavaş ortadan kaybolacağını ifade etti. Fink konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sorun şu ki çok büyük açıklarımız var. Ancak şu anda dünya çapında bize borç verenlerle kavga ediyoruz. Genellikle kreditörlerinizle kavga etmenin sonu pek iyi olmaz. Amerika'nın açıklarının yüzde 40'ı dışardan finanse ediliyor. Başka hiçbir ülke bu ayrıcalığa sahip değil."

Yaklaşık 6,4 trilyon lık varlığı yöneten BlackRock'ın CEO'su Fink, borç ve faiz artışlarının devamı halinde hisse senedi piyasalarının da hasar görmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. King, "Artan açıklar nedeniyle borcumuz da yükselecek ve yatırımcılar daha çok faiz talep edecek" diye konuştu.

ABD açıklarının kapatılması i satılan hazine borç senetlerinin (bonu-tahvil) en büyük yatırımcıları arasında Çin ve yer alıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.