Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 31.10.2018 16:24
  • Son Güncelleme: 31.10.2018 18:26

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan vatandaşlara müjde üstüne müjde

Toplantısı'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vatandaşlara müjdeyi verdi. , "Mobilyada oranı yüzde 18'den 8'e inecek. da yıl sonuna kadar sıfırlanacak. Ticari araçlarda KDV yüzde 18'den 1'e düşecek." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Toplantısı'nda konuştu. vatandaşlara müjde üstüne müjde verdi.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

"FİRMA SAYISI 2.500'Ü AŞTI"

"Ekonomide tüm göstergelerde oldukça pozitif gelişmeler sağladık. Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında bugün itibariyle programa destek veren STK ve firma sayımız 2.500'ü aştı. Tüm çapında müthiş bir rakama ulaştık. Ben bu önemli sürece destek veren firmalarımıza tek tek teşekkür ediyorum. Kur ve deki trend aşağı yönlü oldukça ve Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında indirim yüzde 10'u aşabilir

Özellikle sağladığımız güçlü koordinasyonun yanı sıra kredi faizlerinde 1 aylık süreçte çok ciddi pozitif sonuçlar alıyoruz. Yüzde 40-50'lerin konuşulduğu süreçten bugüne geldiği nokta yüzde 30'ların altına, mevduat faizleri de yüzde 20'lerin altına inmeye başladı. Bu çok güzel bir süreç. Yeterli mi değil. Reel ekonomi açısından baktığınızda finansman, finansmana erişim çok önemli.

yakaladığımız bu sürecin piyasaya olumlu yansıdığını görüyoruz. Vatandaşlarımızın sorun yaşamamasını ben bizzat kişisel olarak takip ediyorum. Bankalar ile sorun yaşayan vatandaşlarımız için oluşturduğumuz 0850 222 2335 nolu çağrı merkezini çok önemli görüyorum. Bizzat bakanlığımız ve ben takip ediyoruz. Gerek para politikaları, gerek maliye politikaları noktasındaki gelişmelerimiz çok başarılı sürüyor.

Türkiye için olumlu sürecin başladığını çok net ifade edebiliriz. Bizim 7/24 çalışma tempomuz var.

6 BAŞLIKTA KDV VE ÖTV İNDİRİMİ GELİYOR

1- ve indirimlerini devreye aldık. Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulaması devam edecek. 1 Kasım itibariyle yıl sonuna kadar devam edecek.

2- Kamu araçlarında yüzde 4'ten 2'ye indirimi devam edecek. KDV'de yüzde 18'den 8'e araçta da devam edecek.

3- da da yıl sonuna kadar KDV'yi sıfıra indiriyoruz.

4- 1600 CC'de TV'de 15 puan indirime gideceğiz. Ticari araçlarda KDV'de ise yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz. Çok önemli adımlar ekonomimizin daha hızlı ilerlemesi için yıl sonuna kadar bu adımları işleyeceğiz.

5- Mobilya sektöründe KDV yüzde 18'den 8'e inecek.

6- Tapu harçlarındaki yüzde 3 uygulaması da yıl sonuna dek devam edecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda " Yıl sonu için ortaya koyduğumuz gelir ve faiz dışı fazla hedeflerimizden, bütçe disiplini duruşumuzdan sapma olmayacaktır. Ekim ayı rakamlarını da dikkate aldığımızda, 2018 yılı için koyduğumuz yüzde 1,9'luk bütçe açığı/GSYH oranı hedefimizi gerçekleştireceğiz." dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.