Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.10.2018 10:33
  • Son Güncelleme: 10.10.2018 10:56

'de bir ilk! bir günde 3 teslim etti

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayi () bir günde 3 T129B tipi taarruz helikopterini Komutanlığı'na teslim ederek rekor kırdı. Böylelikle TUSAŞ imalat hattından çıkan ATAK helikopteri sayısı, 40'ı Kara Kuvvetleri, 3'ü de Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere 43'e ulaştı.

, ihtiyacı olan taarruz helikopteri için 2007´de AgustaWestland tasarım A129 helikopterini seçti. 59 helikopterin geliştirilmesi ve tarafından imalatı için imza atıldı. TUSAŞ tarafından adeta yeniden tasarlanan helikoptere T129 adı verildi. Daha güçlü motorlar ile Güneydoğu´da yüksek irtifada uçabilecek, istenilen silahları taşıyabilecek bir platform haline getirildi. Görev bilgisayarı ise tarafından hazırlandı.

4 YILDA 40 HELİKOPTER

Modifikasyonun yapıldığı ilk helikopter 17 Ağustos 2011'de uçtu. Teslimatlar ise 22 Nisan 2014´te başladı. Yaklaşık 4 yıllık sürede 40 adet helikopter Kara Havacılık Komutanlığı´nın envanterine girdi. Üç adet helikopter de Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edildi.

DAHA BÜYÜĞÜ YAPILIYOR

T129'dan elde edilen tecrübeler ve teknoloji, T625 adı verilen sivil helikoptere de aktarıldı. İlk uçuşunu 6 Eylül´de yapan helikopterin test uçuşları sürüyor. TUSAŞ bir yandan da 2 olarak adlandırılan T129´un daha büyük ve güçlü bir modeli için de tasarım çalışmalarına devam ediyor.

MADDELER BİR BİR HAYATA GEÇİRİLİYOR

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde 100 günlük icraat programındaki maddeleri bir bir hayata geçiriyoruz. 3 adet daha T129 atak helikopteri teslim ederek bu alandaki taahhüdümüzü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz.'' ifadeleri yer aldı.

'TÜRKİYE'DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK'

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nden yapılan açıklamada ise ''Türkiye'de bir ilki Komutanlığı'na aynı günde 3 adet ATAK helikopterimizi teslim ederek gerçekleştirdik.'' denildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.