Hazine ve Maliye Bakanlığı: 'McKinsey'in icra fonksiyonu ve yetkisi olmayacak'

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yeni Ekonomi Programı (YEP) bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için danışmanlık alınacak uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile ilgili eleştirilere yanıt verdi. McKinsey'in tedbirlerin uygulanmasına liderlik edeceği belirtilen açıklamada "Danışmanlığın hiçbir icra fonksiyonu ya da yetkisi olmayacak" denildi. Açıklamada, IMF programına dönüldüğü iddiasının tamamen art niyetli ve gerçeklikten uzak olduğu kaydedildi.

Giriş Tarihi 29 Eylül 2018, 00:00 Güncelleme 29 Eylül 2018, 18:38
Hazine ve Maliye Bakanlığı: ’McKinsey’in icra fonksiyonu ve yetkisi olmayacak’

İÇİNDEKİLER

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan McKinsey'le ilgili açıklama yapıldı. Yeni Ekonomi Programı (YEP) bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için danışmanlık alınması planlanan uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile ilgili eleştirilere yanıt verilen uçıklamada "Danışmanlığın hiçbir icra fonksiyonu ya da yetkisi olmayacak. McKinsey tedbirlerin uygulanmasına liderlik edecek." denildi. Açıklamada IMF programına dönüldüğü iddiasının tamamen art niyetli ve gerçeklikten uzak olduğu kaydedildi.

İşte o açıklama:

Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak 20 Eylül 2018 tarihinde Yeni Ekonomik Program'ı açıklamıştır. Yeni Ekonomik Program'ın temel bileşenlerinden bir tanesi mali disiplin ve bu kapsamda güçlü ve sürdürülebilir kamu maliyesinin sağlanmasıdır. Bu çerçevede, Yeni Ekonomik Program'da kamu maliyesine yönelik harcamalarda tasarruf sağlanması ve ilave gelir üretici tedbirlerin alınması öngörülmüştür.

Söz konusu tasarruf ve gelir tedbirlerinin etkin bir şekilde yerine getirilebilmesi amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi'nin kurulacağı ifade edilmiştir. Söz konusu ofis, kamu maliyesine yönelik Yeni Ekonomik Program'da öngörülen tedbirlerin uygulamasına liderlik edilmesinin yanı sıra yeni tedbirlerin süreklilik esası çerçevesinde tasarlanması ve tasarlanan bu ilave tedbirlerin uygulamasından sorumlu olacaktır. Bu ofis, bakanlıklar ve kendi insan kaynağımızdan oluşmaktadır. Söz konusu ofis, tamamı kamu görevlisi olan Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın mevcut çalışanlarından kurulmuştur.

Kısa süre içinde diğer bakanlıklar, devlet bankaları ve diğer devlet kurumlarından kamu görevlileri de sürece dahil edilecek ve bu şekilde kurumlar arasında ortak iş yapma kültürünün geliştirilmesi ve hızlı sonuç alınması sağlanacaktır. Bu kapsamda ofisin, çalışma yöntemlerinde dünyadaki en başarılı örnekleri analiz edebilmesi için gerek görüldüğünde danışmanlık alması öngörülmüştür.

Bu kapsamda, Sayın Bakanımızın daha önce kamu ve özel birçok kurumun hizmet aldığı danışmanlık firmalarından birisini gündeme getirmesinin ardından "ekonominin bu danışmanlık firmasına bırakıldığı" ve "IMF programına dönüldüğü" gibi akla hayale gelmeyecek, mantıkla bağdaşmayan, tamamen art 29.09.2018 niyetli ve tek amacı provokasyon olan değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmelerin gerçeklerle uzaktan yakından alakası yoktur. Türkiye için bir kez daha faydalı bir icraat adımı atıldığında, bir kez daha kamuya güçlü bir kurum kazandırılmaya çalışıldığında; yakından tanıdığımız aynı koro olayı çarpıtmak, süreci baltalamak için karşımıza çıkmıştır. Bu değerlendirmeleri yapanların geçmişlerini bilmesek, basit bir danışmanlık mevzusu ile ilgili yaptıkları çarpıtmayı "öküzün altında buzağı arama" olarak değerlendirebilirdik. Ancak, ortaya atılan iddia ve iftiralar art niyetli provokasyon ve ucuz siyasi kazanç çabasından başka bir şey değildir. Söz konusu danışmanlığın, hiçbir icra fonksiyonu ya da yetkisi olmayacaktır. Çalışma alanı tek taraflı ve dünyadaki en başarılı modellerin Türkiye'ye kazandırılması ile sınırlı olacaktır.

Türkiye'de ilk defa hayata geçirilecek böyle bir ofisin en doğru modelle kurgulanması sonrasında, güçlü ve yerli insan kaynağımız ile kamuda büyük bir değişim ve dönüşüm süreci başlayacaktır. Yeni Ekonomi Programı ile ilgili ortaya konulan hedeflere ulaşmak için kararlılığımız tamdır."

TÜRKİYE DÜŞMANLARI YALANA BÖYLE ÇANAK TUTTU
Her fırsatta Türkiye düşmanlığı yapmaktan geri kalmayan Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazeteler de bu yalana çanak tutmayı ihmal etmedi. Bu sözde gazete, özde ihanet şebekesi kuruluşlar söz konusu haberleri çarpıtarak "Türkiye ekonomisi ABD'ye teslim ediliyor" yalanlarıyla algı yaratma peşine düştüler. İşte o gazeteler ve yalan haberleri: