Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.09.2018 Gazete
ABONE OL

ye yeni

Temmuz’da maaşları artan lerin Ocak mının ipuçları geliyor. Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre, ’luların Ocak zammı yüzde 9.56, memur ve memur emeklilerinin yüzde 10.06 olacak

Emekliye yeni zam
Temmuz'da maaşları artan, yaz aylarında 2 bin lira bayram ikramiyesi alan lerin Ocak mının da ipuçları geldi. Merkez Bankası, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 68 katılımcıyla gerçekleştirdiği Eylül ayı beklenti anketinin sonuçlarını yayımladı. Buna göre; cari yıl sonu TÜFE beklentisi, bir önceki anket dönemine göre yükselerek yüzde 16.45'ten yüzde 19.61'e çıktı. Buna göre, 2018'in ikinci yarısında enflasyonun yüzde 9.56 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 9.56 olacak.

ENFLASYON FARKI VAR
Beklenti anketindeki tahmin gerçekleşirse, memurlara ve memur emeklilerine Temmuz'daki gibi Ocak'ta da enflasyon farkı çıkacak. Ocak'ta enflasyon farkı verilmesi için 2018'in ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 3.5'i aşması gerekiyor. Yüzde 9.56'lık tahmin gerçekleşirse memurlara ve memur emeklilerine yüzde 4'lük zamma ilaveten yüzde 6.06 fark oluşacak. Bu durumda memurlara ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 10.06 olacak.

SÜPER EMEKLİLERİN SORUNU ÇÖZÜLSÜN
Süper emekliyim. Zamanında bunun için ev, araba parası yatırdık. Kısa bir süre iyi maaş aldık. Süper emekli olanların mağduriyetleri giderilsin. Ödediğimiz paralar geri iade edilsin. Hatice K.

YAŞ ŞARTI DEĞİŞSİN
Emeklilik için yıl ve primim tamam. Yaşı bekliyorum. Ancak çalışma durumum yok. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik Meclis'ten yasa çıkarılmasını istiyorum. Yüzbinlerce kişi benim gibi. Emre Ş.