Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.09.2018 11:41

Bakan : "'nin 'de gaz bulmasından korkuyorlar"

Hazine ve Maliye Bakanı 'de 'nin çok önemli bir rolde olduğunun altını çizerek; burada bulunan gazların Türkiye üzerinden Batı'ya ulaştırılabileceğini açıkladı. Ayrıca Albayrak Türkiye'nin Akdeniz'de petrol ve doğalgaz bulmasından korkulduğunu söyledi.

Bakan Berat Albayrak: Türkiye'nin Akdeniz'de gaz bulmasından korkuyorlar

Başkan 'ın 'da katıldığı üçlü zirvenin ardından dönüş yolunda gazetecilere açıklama yaptığı sırada, heyette bulunan Hazine ve Maliye Bakanı 'de 'nin doğalgaz bulma ihtimalinden duyulan kaygıyı anlattı. İşte Albayrak'ın sözleri:

AKDENİZ GAZINI BATI'YA ULAŞTIRMAK İÇİN TÜRKİYE'YE MUHTAÇLAR
Orada hem Mısır'ın yeni gaz keşifleri oldu, hem İsrail'in gazı... Orada pazar, Türkiye üzerinden Avrupa... Tabii, Türkiye de pazar... Deniz altından yaparlar ama Türkiye'ye yapılacak olan altyapı yatırım maliyetinin neredeyse en az 4-5 katı maliyet olur. Geri dönüşü 40-50 yıl. Dolayısıyla fizibil değil. Zarar etme pahasına yaparlar mı? Halka açık hiçbir şirketin hissedarları buna olumlu bakmaz. Türkiye'nin bir şekilde devrede olması söz konusu... Ayrıca, bizim yeni sahalarla ilgili sondaj çalışmaları başlatma olayımız ciddi bir şekilde ses getirdi. Yani, Akdeniz'de bir-iki ay içerisinde kazılacak olan ilk kuyu sonra ikinci kuyu, dolayısıyla Türkiye bölgede gaz-petrol bulamamış tek ülke olarak, bölgede en çok tüketen en büyük ülke olarak, böyle bir durum olursa, onlarda böyle bir kaygı var.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.