• Ekonomi
  • 12.05.2018
  • Son Güncelleme: 12.05.2018 - 00:33

’de eller için kalktı

13 milyona yakın ev ve işyerini kayıt altına alacak olan , ’nda kabul edildi. ’da Boğaziçi ve ile ’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı kapsam dışı tutuldu

TBMM’de eller İmar Barışı için kalktı
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, 'nda kabul edildi. Kanunun '' olarak da adlandırılan maddelerine göre, ruhsatsız ve ruhsata, eklerine, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen yapılar için verilebilecek. Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile içindeki bazı alanlarla 'de Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı kapsam dışında olacak.

YIKIM KARARI İPTAL
Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek yapıların sahiplerinden, arsa değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında kayıt bedeli alınacak. Genel bütçeye gelir kaydedilecek olan bu kayıt ücretleri, de kullanılacak. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınan yıkım kararları ve tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek. Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden inşa edilmesine veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, Yapı Kayıt Sistemi'ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek. Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların, Hazine'ye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar bakanlığa tahsis edilecek ve talep üzerine Yapı Kayıt Belgesi sahiplerine bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT