Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.10.2017 12:50
ABONE OL

AB ile ilişkilerde enerji rüzgarı

Brüksel'deki düşünce kuruluşu Bruegel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı 'ın özellikle önem verdiği yenilenebilir enerjinin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde olumlu rol oynayabileceğini belirtti.

AB ile ilişkilerde enerji rüzgarı

Brüksel'deki düşünce kuruluşu Bruegel tarafından, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişkilere enerji alanında yapılacak iş birliklerinin olumlu katkı sağlayacağı, özellikle yenilenebilir enerjinin bu konuda anahtar role sahip olduğu bildirildi.

Bruegel'in "AB-Türkiye enerji iş birliği için yeni bir strateji" isimli raporu yayımlandı.

Raporda, enerji ve iklimde iş birliğinin Türkiye ve AB ilişkilerinde pozitif gündeme katkı sağlayabileceği vurgulanarak, doğalgaz ve elektriğe verilen önceliğin yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve nükleer enerji gibi konulara kaydırılması gerektiği belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı 'ın da özellikle önem verdiği yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği konusunda AB'nin Türkiye'ye mali destek sağladığı hatırlatılan raporda, bu desteğin artırılmasının ülkedeki projeleri güçlendireceği ifade edildi.

AB'nin Türkiye'ye nükleer enerjide makul bir katkı sağlayabileceği de aktarılan raporda, Çin gibi ülkelere karbon piyasalarında verilen desteğin Türkiye için de devreye alınabileceği kaydedildi.

Raporda, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde enerjinin payının artırılarak stratejik bir rol üstlenmesi durumunda, son dönemde ortaya çıkan negatif havanın yerine olumlu gündem oluşacağı belirtildi.

Türkiye'nin coğrafi konumunun stratejik olduğu belirtilen raporda, "AB-Türkiye arasındaki ilişkilere enerji alanında yapılacak iş birlikleri olumlu katkı sağlayacaktır.

Özellikle yenilenebilir enerji bu konuda anahtar role sahip olabilir. Türkiye'nin AB ile yenilenebilir enerji ve verimlilik konusundaki iş birliği doğalgaz ve elektriğe kıyasla daha az gelişmiş durumda. Bu konudaki ana destek EBRD, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Komisyonu'ndan geliyor.

Ancak, yenilenebilir enerji konusunda gerçekleşecek daha güçlü ortaklıklar sürece büyük olumlu katkılar sağlayacaktır." ifadelerine yer verildi.

Raporda ayrıca, Almanya ve Fransa gibi AB'nin temel ülkelerinin Türkiye'nin tam üyeliğine açık muhalefet etmesinin üyelik sürecindeki önemli problemlerden birisi olduğuna dikkat çekildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.