Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.10.2017 10:20

Milli Muharip Uçağı'nın peşini bırakmıyorlar

Türkiye ve İngiliz şirket BAE Systems ortaklığıyla üretilecek Milli Muharip Uçak `in motor üretimine yine bir İngiliz firması olan Rolls Royce talip oldu.

Milli Muharip Uçağı'nın peşini bırakmıyorlar

Türkiye ile İngiliz devi BAE Systems arasında imzalanan Milli Muharip Uçak sözleşmesinde "çatı lisans" hükümleri uygulanacak. Bu yolla, uçağın üretiminde kullanılacak bütün parçalar ve sistemler için ayrı ayrı lisans alınmasına gerek kalmayacak. Geliştirilip üretilen bu sistemler, üçüncü ülkelerde de kullanılabilecek.

Habertürk'ün haberine göre , kısa süre önce TF-X Projesi'nde kullanılmak üzere bu ülkeden; malzeme, yazılım ve teknoloji transferi yapılmasına olanak sağlayacak Açık Genel İhracat Lisansı yayımladı. Bununla Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve 2020'den itibaren değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16 muharip uçaklarının yerini alabilecek modern ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağın, azami oranda yurtiçi imkân ve kabiliyetleriyle tasarlanıp üretilmesine yönelik 5'inci nesil savaş uçağı üretimi projesinde önemli aşamalardan biri daha kat edilmiş oldu.

İngiliz Şirketi BAE Systems ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ/TAI) ana yüklenicisi olduğu projede, bu lisansın yayımlanması, çeşitli alanlarda işbirliğine ve üretilen teknolojilerin üçüncü ülkelere ortak satışına imkân sağlıyor. Bu çatı lisans, Türkiye'nin daha önce çeşitli ülkelerle yaşadığı teknoloji transferi, IT hakları, operasyonel gereksinimlerde yaşanan sıkıntıları aşmayı; İngiltere'den mal ve hizmetlerin ihracatını da kolaylaştırıyor. Projenin ileri safhalarında gereksinimlerin değişmesi durumunda lisansın güncellenmesi de söz konusu. Teknoloji transferini desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan çatı lisans, ileride TF-X Projesi'nde yer alacak tüm İngiliz firmalarını da kapsayacak. Bu şirketlerin ayrı ayrı lisans başvurusunda bulunmalarına gerek kalmayacak.

İNGİLTERE NEYİ AMAÇLIYOR
BAE Systems, TF-X programının ilk tasarım aşaması için TAI ile çerçeve sözleşme imzaladı. Sırada uçağın motorunun seçimi ve bunu hangi firmanın üstleneceği var. Motor üretimi için de yine bir İngiliz firması olan Rolls Royce talip. Rolls Royce'un dışında bir Türk firması olan Kale Grubu da 5'inci nesil savaş uçağı TF-X'in motorunun üretimine talip.

İngiltere, bu önemli projede çatı lisans yayımlayarak, 5'inci nesil uçak projesinde sanayi üretim altyapısının aktif kalmasını sağlamayı, zamanla uçak sanayiinin atıl duruma düşmesini önlemeyi amaçlıyor.

kalan karakter 1000

vatan sevdalısı vatan sevdalısı

bunlardan jet motoru almak demek esaret altında yaşamak demektir. bugune kadar olanların altında hep ingiliz oyunu var. kendin yap ama yapamıyorsan japondan al ama ingilize el açma

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2017 09:18
Metin Metin

Türkiye bu tuzaklara düsmemeli ,bir an önce böyle dis güclerin bizi paspalliga hazirciliga hala devam etmelerine kesin karsilik vermeliyiz. Azim adimlarla milliyetciligimize gücümüze inanmamiz lazim.biz kendi teknolojimizi kendi kaynaklarimizi zorunlu bir sekilde kimsenin etkisi altinda kalmadan sürdürmeliyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2017 15:06
İRFAN İRFAN

AÇIK VE NET OLARAK BİZİM JET MOTORU ÜRETMEMİZİ İSTEMEDİKLERİ İÇİN HAZIRA ALIŞTIRMAYA DEVAM ETMEK MAKSADINDALAR..!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2017 14:08
sinan sinan

motorunu biz yapalım , ingilizlerle iş olmaz , tarihe bak dersini çalış , bunlardan dost olmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2017 13:47
denetim denetim

yıllardır ele geçiremedikleri savunma şirketlerimizi yakıbdan takibe almak ve savaş uçağı projesi başarılı olursa engellemeye çalışmak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2017 13:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.