;

TANAP erken bitecek

Bakan Albayrak, TANAP ile ilgili ‘Çalışmalar son hızıyla, son sürat devam ediyor. İnşallah, istediğimiz bu planlamayla giderse, hesaplanandan daha erken tamamlanacak’ dedi...

TANAP erken bitecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme kısmının Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) için kritik bir köşe taşı olduğunu belirterek, "Hakikaten çalışmalar son hızıyla, son sürat devam ediyor. İnşallah istediğimiz bu planlamayla giderse hesaplanandan, planlanandan daha erken tamamlanacak" dedi.

TARİHİ BİR PROJE
TANAP projesi Çanakkale Boğazı denizaltı geçiş çalışmalarının yapıldığı gemide incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Albayrak, TANAP'ın Azerbaycan-Türkiye özelinde olmak üzere Avrupa ve doğalgaz arz güvenliği açısından hayati ve tarihi bir proje olduğuna işaret etti. Albayrak, "Bu projenin her aşamasında biz Türkiye olarak çok büyük insiyatifler aldık, büyük efor sarfettik. Şimdi de, TANAP projesinin çok kritik önemdeki teknik ayaklarından bir tanesi olan Çanakkale Boğazı denizaltı geçişi noktasında boruların döşenmesini, planlı, teknik ve hakikaten tam anlamıyla güvenli bir şekilde yerine yerleştirilmesi çalışmalarını yerinde izledik" diye konuştu. Bin 261'inci borunun yerleştirilme çalışmalarını yerinde izlediklerini vurgulayan Bakan Albayrak, şöyle devam etti:

% 80'DEN FAZLASI TAMAM
"Çok başarılı bir ekip çalışması söz konusu bu proje kapsamında, gerek Malezyalı firma gerekse tüm paydaşların çabasıyla inşallah TANAP yönetimiyle birlikte projenin yüzde 80'inden fazlası tamamlandı. İnşallah, önümüzdeki sene Türkiye ayağı, 2020'nin ilk çeyreğinde de Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) kısmının tamamlanmasıyla da Azeri gazının Avrupa piyasalarında hayat bulmasına şahitlik edeceğiz. Türkiye olarak her zamankinden daha fazla ve yoğun çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah, ülkemiz için dünya enerji ve gaz piyasaları için hayırlı bir proje olur. Biz her zaman dediğimiz gibi 'Durmak yok, çalışmaya devam' diyoruz."

​ALBAYRAK ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
Bakan Albayrak, çalışmaları önce havadan inceledi. Daha sonra gemiye geçerek yetkililerden bilgi aldı.
TANAP projesi ile Azeri gazı Anadolu'dan Avrupa'ya ulaşacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.