;

Türkiye'den 'da enerji hamlesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Başbakanı Borissov ve Enerji Bakanı Petkova ile Sofya'da bir araya geldi.

Türkiyeden dev enerji hamlesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakanı Boyko Borissov ve Enerji Bakanı Temenuzkha Petkova bir araya geldi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki enerji işbirliğine ilişkin meselelerin ele alındığı öğrenildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından edinilen bilgiye göre, bugün öğle saatlerinde Sofya'ya ulaşan Albayrak'ı Bulgaristan Enerji Bakanı Petkova karşıladı.

İki bakan, başbaşa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti. Her iki bakanın, doğalgaz ve elektrik alanlarında yüksek işbirliği potansiyelini harekete geçirme konusunda mutabakata vardıkları ifade edildi.

ENTSO-E BAĞLANTISINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR DESTEKLENİYOR
Albayrak ve Petkova'nın, Türkiye-Bulgaristan Enterkonektör (ITB - ortak doğalgaz iletim ağı) Projesinin gerçekleştirilmesi için kararlılıklarını bildirirken, gerekli olan çalışmaların başlaması için iki hükümetin güçlü desteği olduğunu belirttikleri öğrenildi.

Bakanların ayrıca, ülkeleri arasındaki net transfer kapasitesinin artırılarak, Avrupa Elektrik İletim Ağı (ENTSO-E) bölgesine enerji ticareti hacminin büyütülmesi ve ENTSO-E bağlantısının güçlendirilmesine yönelik yatırım çalışmalarını destekledikleri bildirildi.

Albayrak, Enerji Bakanı Petkova ve heyetler arası görüşmenin ardından, Bulgaristan Başbakan Borissov tarafından kabul edildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki enerji işbirliğine ilişkin meselelerin ele alındığı belirtildi.

ENERJİDE İŞBİRLİĞİ
Bakan Albayrak Bulgaristan temaslarına ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'da açıklamalarda bulundu. Albayrak, Bulgaristan Başbakanı Borissov ve Enerji Bakanı Petkova ile ikili görüşmelerine ilişkin fotoğraflar paylaştı.

"Bulgaristan ile enerji işbirliğini geliştirmek ve önümüzdeki projeleri görüşmek için Sofya'da Sn. Temenuzkha Petkova ile bir araya geldik.​"
"Sn. Petkova ile önce başbaşa, ardından BOTAŞ ve TEİAŞ yöneticilerimizin de katıldığı oldukça verimli görüşmeler gerçekleştirdik."

"Son olarak Bulgaristan Başbakanı Sn. Boyko Borissov'a Sn. Cumhurbaşkanımız ve Sn. Başbakanımızın selamlarını ilettik"

Etiketler:
  • 06 Eylül 2017, Çarşamba 17:00

kalan karakter 1000

dostum dostum

teknoloji ve bilgi akisi bu ulkeyi ucurur allah yardimciniz olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.09.2017 19:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.