Bugünkü
Takvim

Cengiz-Kalyon-Kolin ’ya ortak

Cengiz-Kalyon-Kolin Akkuyu’ya ortak
Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom, Nükleer Güç Santrali (NGS) projesine Cengiz Holding-Kalyon İnşaat ve Kolin İnşaat'tan oluşan CKK konsorsiyumunu dahil etme kararı aldı. Moskova'daki IX. Uluslararası Nükleer Enerji Forumu ATOMEXPO kapsamında, Türk şirketlerin Türkiye'nin ilk nükleer santralini inşa edecek ve işletecek olan Akkuyu Nükleer proje şirketinin hissedarları arasına katılma koşullarını belirleyen sözleşme imzalandı. Ortaklık Sözleşmesi'nin 2017'nin sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. 2010'da imzalanan hükümetler arası sözleşmeye göre, hisselerin en az yüzde 51'inin Rus şirketlere ait olması gerektiğinden; CKK konsorsiyumu, Akkuyu Nükleer şirketinin hisselerini yüzde 49'unu satın alacak.

HEPSİ ÇOK TECRÜBELİ
CKK konsorsiyumunun açıklamasında, anlaşma sonunda projenin uygulanmasına yetecek bir kuruluş sermayesi oluşturulacağı ve ihtiyaç duyulan büyüklükte kredi finansmanını çekme imkanı sağlanacağı kaydedildi. Açıklamada, "Projeye dahil olan Türk şirketler, Türkiye'de enerji santrali inşaatı ve işletmesi konularında tecrübe sahibi olup, projenin uygulama verimliliğini artıracak ve stratejik hedeflerin ulaşılmasına katkıda bulunacaktır. Bu denli güçlü hissedarların bir araya gelmesi, Akkuyu NGS projesinin hayata geçirilmesinde büyük sinerji yakalanmasını sağlayacaktır" denildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.