;

'in şaşkınlığı

Türk muhabirin ' ile ilgili tahminleriniz hiç tutmuyor, bunu nasıl açıklıyorsunuz' sorusuna temsilcisi ilginç bir yanıt vererek 'beklemediğimiz olaylar oluyor' dedi.

IMFin Türkiye şaşkınlığı

Uluslararası Para Fonunun () Avrupa Departmanı Direktör Yardımcısı Philip Gerson, IMF'nin beklentilerinin siyasi belirsizliğin azalması durumunda yukarı revize edilebileceğini belirterek, "Eğer belirsizlik yılın ilerleyen dönemlerinde bizim etkilediğimizden daha düşük olursa, büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesi muhtemel. Belirsizliğin düşmesi, büyüme için gerekli olan yatırımlar için iyi olur." dedi.

Gerson, AA muhabirinin IMF- Dünya Bankası Bahar Toplantıları çerçevesinde Washington'da düzenlenen basın toplantısında yönelttiği soruyu yanıtladı.

"TÜRKİYE TAHMİNLERİNİZ TUTMUYOR, BUNU NASIL AÇIKLIYORSUNUZ" SORUSU
Muhabir, IMF'nin Avrupa Departmanı Direktörü Paul Thomsen tarafından gerçekleştirilen toplantıda şu soruyu yöneltti:

"IMF, Türkiye'nin bu yıla yönelik büyüme beklentisini yüzde 2,9'dan 2,5'e düşürdü. Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter üzerinden 'IMF'nin Türkiye sine ilişkin tahminleri muhtemelen yine yanlış çıkacak' yorumunda bulundu. Gerçekten de son birkaç yılda IMF'nin Türkiye'ye yönelik büyüme beklentileri ile gerçek büyüme rakamları arasında genellikle belirgin farklar vardı. Siz büyüme beklentileriniz ile gerçek büyüme rakamları arasında kaydadeğer fark olmasını nasıl açıklıyorsunuz?"

YUVARLAK CEVAP
Thomsen, Türkiye'ye yönelik geçmiş büyüme beklentilerini çok iyi bilmediğini belirterek soruyla ilgili geri dönüş yapılacağını söyledi.

Bu yıla yönelik büyüme tahmininin aşağı çekilmesinin siyasi belirsizlik gerekçesiyle alındığını bildiren Thomsen, "Türkiye'nin büyüme beklentisini biraz aşağı çektiğimizi biliyorum. Buna karşın mali genişleme ve ihracatın kurdaki düşüş nedeniyle toparlanması söz konusu. Ancak siyasi belirsizlik hakkında da bazı varsayımlarımız vardı" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE SÜREKLİ BEKLEMEDİĞİMİZ OLAYLAR OLUYOR"
Toplantının ardından IMF Avrupa Departmanı Direktör Yardımcısı Philip Gerson, AA muhabirinin yanına gelerek soruyu bire bir yanıtlamak istediğini belirtti.

Gerson, "Büyüme tahminlerinin her zaman doğru çıkmamasının nedeni bazen yıl içinde beklenmeyen olayların ortaya çıkması. Ayrıca, bazı durumlarda beklediğiniz bir durumun bile öngörülenden daha büyük ve daha küçük etkileri olabiliyor." diye konuştu.

Belirsizliğin tüm büyüme beklentileri için geçerli olduğuna işaret eden Gerson, IMF'nin bu nedenle, her yıl yılın başında açıkladığı büyüme projeksiyonlarını yıl boyunca güncellediğini bildirdi.

Gerson, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bazen büyüme tahminleri, beklemediğimiz olumsuz olaylar nedeniyle aşağı çekiliyor, bazense beklemediğimiz olumlu olaylar nedeniyle yukarı revize ediliyor. Ancak, tarihi olarak baktığınızda Türkiye'ye ya da diğer ülkelere yönelik beklentilerimizde sürekli bir sapma yok. Bazen tahminlerimiz çok yüksek, bazen çok düşük ama ortalamasını aldığınızda sonuç sıfıra yakın olacaktır."

"YUKARI REVİZE EDİLEBİLİR"
Gerson, Türkiye'deki siyasi belirsizliğin halk oylamasının ardından azalmasının büyüme beklentilerini nasıl etkileyeceğine yönelik soru üzerine, "Eğer belirsizlik yılın ilerleyen dönemlerinde bizim etkilediğimizden daha düşük olursa, büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesi muhtemel. Belirsizliğin düşmesi, büyüme için gerekli olan yatırımlar için iyi olur." değerlendirmesini yaptı.

IMF Avrupa Departmanı Direktör Yardımcısı Philip Gerson, bununla birlikte gelecek 6 ayda beklenmeyen birçok şeyin yaşanabileceğini belirterek, büyüme tahminlerinin gelecek aylarda yeni gelişmeler ışığında revize edileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler: , ,
  • 21 Nisan 2017, Cuma 23:36

kalan karakter 1000

Alp Alp

Dikkat edin Türkiye İMF' ye borcunu ödeyip bunlarla işbirliğini kesince kalkınmaya başladı.İ İMF kalkınmakta olan ülkelerin kaynaklarını sömürüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.04.2017 13:02
ihsan ihsan

tatafsız değiliz diyemiyor Yahudi lobisi baskı yapıyor diyemiyor keriz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.04.2017 11:27
M.ŞENOGLU M.ŞENOGLU

doğru beklenmedik olaylar oluyo gezi 17 -25 15 temmuz bir sürü kirli plan ekonomiyi zaafa uğratmak çok şükür yemiyo YANILACAKSINIZ YANILTMAYA DEVAM EDECEĞİZ BU ÜLKE İSTEMESENİZDE GÜNÜ GELDİĞİNDE HEPİNİZİN TEPESİNE ÇIKACAK

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.04.2017 09:09
Ufuk Ufuk

Imf Kotu bir tahminci. Ama daha kötü olanTürkiye'de bazı ekonomistlerin buna bakıp yorum yapması. Her zaman Türkiye'yi geriden takip ediyor.Bazen 1-2 puan..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.04.2017 07:08
Hasan Hasan

Iyi de, uyanik amca, en basta dusuk gosterirseniz yatirimlarin onune gecilebilecegini dusunuyorsunuz, ama sonra bukemediginiz bilegi opmek zorunda kaliyorsunuz. Bunun dusmanliktan baska bir izahi var mi? Bunun boyle oldugunu her yil arka arkaya ispat ettiginiz icin, artik bu millet te bu numaralari yemiyor. Sizin faliniz da artik size bu yuzyilda buralarda ekmek yok gibi gosteriyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.04.2017 01:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.