Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.03.2017 19:47
ABONE OL

'ya inat hızla yükseliyor

'lı teröristlerin saldırılarına rağmen 'da yapımı devam eden 'nın yüzde 70'i tamamlandı. Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliğini taşıyan Silvan Barajı, 2 yıl sonra su tutmaya başlayacak, hizmete açılmasıyla da 305 bin kişinin yararlanacağı istihdam alanı oluşturacak.

PKK'ya inat hızla yükseliyor

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) önemli ayaklarından biri olan ve 'da yapımı süren , iki yıl sonra tamamlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının talimatıyla Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce 2003-2016 yıllarında 3 milyar 379 milyon lira yatırımın gerçekleştirildiği Diyarbakır'da sulu tarıma geçişi sağlayarak vatandaşın refah seviyesinin yükseltilmesi için yoğun çalışma yürütülüyor.

Bu kapsamda Silvan Projesi'nin kilit tesisi olan 175,5 metre yüksekliği ile Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliğini taşıyan Silvan Barajı'nın yapımı, bölgedeki terör saldırılarına rağmen devam ediyor.

Terör saldırıları dolayısıyla yapımında 2 yıl gecikme yaşanan barajda 2019 yılından itibaren su tutulmasına başlanacak. 6,5 milyar liraya mal olacak Silvan Projesi'nin, ülke ekonomisine yılda 1,1 milyar lira katkı sağlaması bekleniyor.

235 BİN HEKTAR ARAZİYİ SULAYACAK
DSİ 10. Bölge Müdürü Murat Dağdeviren, GAP'ın en önemli ayağı olan Silvan Projesi'nin 8 baraj ve hidroelektrik santrali (HES) ile 23 sulama tesisinden oluştuğunu söyledi.

6,5 milyar liraya mal olacak projede Silvan, Ambar, Pamukçay, Kuruçay, Başlar, Bulaklıdere, Kıbrıs ve Karacalar barajlarının yer aldığını anımsatan Dağdeviren, Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyan Silvan Barajı'nın ön yüzünün beton kaplamalı kaya dolgu olarak inşa edildiğini kaydetti.

305 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI
Silvan ilçe merkezinin yaklaşık 18 kilometre kuzeyinde Dicle Havzası'nda bulunan Kulp Çayı üzerinde inşa edilen barajın 8,5 milyar metreküp göl hacmine sahip olduğunu aktaran Dağdeviren, barajın Diyarbakır ovalarında 235 bin 123 hektar tarım arazisini suya kavuşturacağını dile getirdi.

Dağdeviren, barajın GAP'ın en önemli ikinci sulama projesi olacağına işaret ederek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun çalışmaları yakından takip ettiğini bildirdi. 4 aşamalı olarak planlanan, her aşamada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken Silvan Hidroelektrik Santrali'nde üretilen elektrik enerjisinin azalacağını ifade eden Dağdeviren, barajın hizmete girmesiyle 305 bin kişinin yararlanacağı istihdam alanlarının oluşacağını kaydetti.

"SALDIRILARA İNAT BARAJIN YAPIMI HIZLA SÜRÜYOR"
Terör örgütü 'nın, devletin bölge halkına götürdüğü hizmetleri engellemeye çalıştığına dikkati çeken Dağdeviren, şöyle konuştu:

"Silvan Barajı'nın yapımını engellemek için terör örgütü PKK sadece 2015 yılında 22 kez baraj inşaatına saldırı gerçekleştirdi. Terör saldırılarına inat barajın yapımı hızla sürüyor. Silvan Ovası'nın suyla buluşmasını sağlayacak olan baraj aynı zamanda Batman sınırındaki köylerin arazilerini de suyla buluşturacak. 2 milyon 351 bin 230 dekar araziyi sulayacak, 160 megavat kurulu güç ile yıllık 681 milyon kilovatsaat enerji üretecek baraj, bölgeye büyük katkı sunacak."

.

kalan karakter 1000

Alaiddin Alaiddin

Hep bu bölgeler geri bırakılıyor diyordunuzya ne oldu dert başkaymış ama oranın halkı PKK yı ezecek nasıl olsa

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 28.03.2017 21:17
Emekli Emekli

İnşaallah kardeşim. bölge halkının ne düşündüğü referandumda belli olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.03.2017 09:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.