Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.03.2017 18:26
ABONE OL

İlk başarıyla deneyimlendi

(SSM) öncülüğünde geliştirilen ilk 'ın Evrensel Hizmet Kullanımı senaryosu, İstanbul Kurtköy'deki Netaş ArGe Yeni Nesil Haberleşme Sistemleri Laboratuvarı'nda deneyimlendi.

Başarıyla tamamlandı! Tamamen yerli ve milli
öncülüğünde geliştirilen, ASELSAN, NETAŞ ve ARGELA tarafından tasarlanan yerli baz istasyonu Baz İstasyonunun, Türkiye'nin en ücra köşesine bile 4.5G hizmeti sağlayacak Evrensel Hizmet kapsamında kullanılabilirliğine dair Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, Netaş'ın Kurtköy'de bulunan Yeni Nesil Haberleşme Sistemleri Laboratuvarında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Mobil Operatörler Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile ULAK Konsorsiyum üyelerinin katılımıyla 15 Mart tarihinde deneyimlendi.

SSM'den yapılan açıklamaya göre ULAK, Evrensel Hizmet kullanımında olmazsa olmaz olan Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, bu demo sırasında tek bir kart üzerinden aynı anda üç operatöre birden hizmet sağlayacak şekilde başarıyla çalıştırıldı. Böylece ULAK Baz İstasyonunun Evrensel Hizmet Şebekesi'nde kullanılabilmesine dair en önemli adımın tamamlanmış olduğu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve operatör yetkililerince görülmüş ve deneyimlenmiş oldu.

İLK YERLİ BAZ İSTASYONU ULAK
Türkiye'nin 4.5G teknolojisi ile geliştirilen LTE-Advanced standartlarına sahip ilk yerli baz istasyonu olarak bilinen ULAK, Savunma Sanayii Müsteşarlığı sahipliğinde, tamamen Türkiye'de ve Türk mühendisler tarafından, Uzak Radyo Birimi Aselsan, Temel Bant Ünitesi Netaş, Yönetim Yazılımları Argela bünyesine geliştirildi.

ile Türkiye, dünyada bu teknolojiye sahip birkaç ülke arasına girmiş oldu. ULAK, Türkiye'nin 5G çalışmalarına başlaması konusunda da ciddi bir altyapı ve birikim sağlarken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yerli haberleşme teknolojilerinde çok önemli bir proje olan ULAK'ı tüm birimleri ile destekliyor.

kalan karakter 1000

Ahmet Ahmet

Biz her şeyi yaparız yeter ki yapalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 27.03.2017 20:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.