Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.03.2017 01:52
ABONE OL

ATAK zor testlerden başarıyla geçti

ATAK zor testlerden başarıyla geçti
Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu gündeme getirmesine karşılık yerli savunma sanayii ise yoluna devam ediyor. Türkiye'nin yüz akı projelerden biri olan T-129 , Doğu ve Güneydoğu'da terörle mücadele ederken, aynı zamanda tüm zorlu testleri de başarıyla tamamladı. Seri üretimine devam edilen helikopterin 20 ve 21'incisi de bu ay içinde Kara Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde başlayan kritik projeler, meyvelerini vermeye başladı. Milli tank, milli uçak, milli uydu, milli füzeler ve milli İHA'larla dünyanın dikkatini üzerine çeken Türkiye, savunma alanındaki atılımları hız kesmeden sürdürüyor. Milli savaş gemisini, Milli Piyade Tüfeği'ni (MPT-76) ve yerli taarruz helikopterini kullanmaya başlayan Türkiye, 2023'e kadar savunmasının büyük bölümünü yerli silahlarla donatacak. Atılan bu adımların içinde en çok göz dolduranı ise ATAK Helikopteri oldu. Türkiye'nin kullanmaya başladığı ve seri üretimi devam eden helikopterle Azerbaycan ve Pakistan yakından ilgileniyor.

GÜDÜMLÜ MÜHİMMAT
Türkiye'nin ilk i olan ATAK, 2011'de başladığı yer ve uçuş testlerini 2014'te tamamladı. Aynı yıl da ilk helikopter Kara Kuvvetleri'ne teslim edilerek göreve başladı. ATAK, ilk etap test sürecinde aşırı soğuk ve aşırı sıcak, kar, yağmur, irtifa testlerini, fonksiyonel testleri, elektromanyetik uyumluluk testlerini, görev senaryo testlerini, burun topu, roket testleri gibi son derece zor bir test sürecini bitirdi. Helikopter TSK'ya teslim edildikten sonra da elektronik sistemlerle yerli silah sistemlerinin testleri devam etti. Güdümlü mühimmatların testleri tamamlandı ve bu sistemler görev yapan 19 ATAK Helikopteri'nde kullanılmaya başlandı.

PKK'YA KARŞI AMANSIZ MÜCADELE
Prototip ve seri üretimleri TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen ATAK Helikopteri'nin 19'uncusu ocak ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmişti. TSK ve TUSAŞ, toplamda 59 adet ATAK Helikopteri için anlaştı. ATAK'ın 20 ve 21'incisinin de bu ay için de göreve başlamak üzere TSK'ya teslim edileceği duyuruldu. Şu an 19 ATAK helikopteri özellikle Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya karşı amansız bir mücadele veriyor.

SABAH

kalan karakter 1000

TC.VATANDAŞ MEHMET TC.VATANDAŞ MEHMET

TÜRKİYE KENDİ ÜRETMELİ ORDUMUZUN TÜM İHTİYAÇLARINI ÇOK HIZLI OLMAMIZ LAZIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.03.2017 14:29
ÜRETELİM ÜRETELİM

Bütün üniversitelerimiz iş adamlarımız resmi ve özel sektör kuruluşlarımızın her biri yeminli olarak yabancılara sızdırılmayacak şekilde bilgi sırlarımızın saklanması şartıyla en önemli milli bir görev bilincinde her alanda teknolojik ilerlemenin itici gücü olan savunma sanayimizin en ilerde olması için hiç durmadan çalışarak çok etkili silah üretimlerini yapalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 26.03.2017 12:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.